EM 2021: Lewandowski blady – Polska podlega Słowacji

Sankt-Petersburg – Jeden światowy piłkarz to za mało: Robert Lewandowski i reprezentacja Polski rozpoczęli mistrzostwa Europy od gorzkiej porażki ze Słowacją, a gwiazda Bayernu w samym Sankt Petersburgu zagrał pierwszy 1-2 (0-1). przez długie okresy.

Gol samobójczy bramkarza Wojciecha Szczęsnego (18.), zainicjowany zdecydowanie przez byłego Norymberskiego Roberta Maka, oraz bramka Milana Skriniara (69.) przypieczętowały bankructwo. W międzyczasie wyrównał Karol Linetty (46.), Polacy musieli grać z przewagą liczebną po żółto-czerwonej kartce z Grzegorzem Krychowiakiem (62.).

Kierując się formą swojego wyjątkowego napastnika, Polacy rzeczywiście rozpoczęli EURO z pewnymi ambicjami, dojście do 1/8 finału to cel minimum. Będzie to teraz wyzwaniem, ponieważ pozostali przeciwnicy grupy E to Hiszpania i Szwecja. Nie tylko Lewandowski jest teraz potrzebny.

EM 2021: Polska zależna od Lewandowskiego

Jeszcze przed meczem otwarcia trener reprezentacji Paulo Sousa podkreślał znaczenie 32-latka dla polskiego futbolu. „Kraj”, mówi Portugalczyk, „ufa mu”. W końcu napastnik wie, jak „zrobić różnicę. I też to zrobi”.

Nie było nawet słychać próby rozłożenia ciężaru na kilka barków. I odpowiednio rozwinęła się faza początkowa. Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille / kolano) i Krzysztof Piątek (Hertha BSC / kostka) są nieobecni w Polsce na Mistrzostwach Europy, więc gwiazda Bayernu jest tym trudniejsza.

A jego koledzy z drużyny szukali go z każdym atakiem, on też oddał dwa strzały z góry (4./5.), ale za każdym razem był blokowany. Środkowy napastnik zbierał piłki na własnej połowie, a także oklaskiwał złe podania.

EM 2021: Duda przekonuje na szczycie

Polska na początku była lepsza od stada, ale już wyglądała na ograniczoną – próbowali tego prawie wyłącznie przez środek, co oznaczało, że Słowacy mieli niewielkie problemy z dostarczeniem Lewandowskiego. I byli bardziej biegli w grze do przodu.

Weteran Marek Hamsik i Ondrej Duda z 1. FC Köln stworzyli duet grający. Nazywani napastnikami, obaj znajdowali się wszędzie, Duda (14.) również oddał pierwszy niebezpieczny strzał.

Mak wykorzystuje wtedy kompletną porażkę polskiej obrony. Pokonał dwóch rywali z lewej, strzelił pod bramkę z ciasnego kąta – a piłka odbiła się od słupka i pleców Szczęsnego. Był to pierwszy gol samobójczy bramkarza w historii mistrzostw Europy.

EM 2021: Polska całkowicie nieszkodliwa

Polakom było teraz jeszcze trudniej zwiększyć presję. Lewandowski był całkowicie w powietrzu aż do nieszkodliwego finiszu na krótko przed przerwą (43.). Niemal natychmiast po restarcie drużyna przypuściła swój pierwszy atak ukierunkowany i została natychmiast nagrodzona: Linetty strzeliła z bliskiej odległości.

Dopiero teraz wkroczyła Polska i ostatecznie odepchnęła przeciwnika – Lewandowski nadal jednak grał drugoplanową rolę. Rzut wolny napastnika pozostaje w ścianie (58.). Mecz wydawał się teraz huśtać, ale zwolnienie Krychowiaka skłoniło Polaków do kolejnej przerwy.

Obrońca Skriniar, mistrz Włoch z Interem Mediolan, strzelił potężną bramkę z rzutu rożnego, aby przywrócić przewagę.

Czy chcesz, aby najważniejsze wiadomości piłkarskie, filmy i dane trafiały bezpośrednio na Twój smartfon? Następnie uruchom nową aplikację z powiadomieniami push o wydarzeniach na żywo. Dostępne w App Store dla jabłko oraz android.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.