Estonia nie komentuje terminalu LNG

Zdjęcie zbiornika magazynowego skroplonego gazu ziemnego Independence w Kłajpedzie (VŽ).

Ponieważ Estonia przewiduje ryzyko utraty rosyjskiego gazu, Andres Suttas, minister przedsiębiorczości i technologii informacyjnych, mówi, że rząd wciąż nie jest zdecydowany w sprawie planowanego terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w kraju i nie wiedział, gdzie mógłby zostać zbudowany.

„Rząd rozważał już kwestię terminalu LNG i powróci do tej kwestii bardziej szczegółowo w przyszłym tygodniu” – powiedział Suttas w parlamencie.

Tymczasem wicekanclerz Ministerstwa Gospodarki Energetycznej Timo Tatar powiedział na nadzwyczajnym posiedzeniu specjalnej komisji sejmowej ds. kontroli budżetu państwa na początku tego tygodnia, że ​​projekt terminalu LNG w kraju nie może zostać opóźniony, jeśli ma będą dostępne do końca tego roku.

Zauważył również, że port Paldiski byłby dla niego najbardziej odpowiednią lokalizacją, ponieważ „osiedle tutaj przeniosło się znacznie dalej niż gdziekolwiek indziej”.

„Estonia, która odbiera LNG z terminalu działającego w Kłajpedzie, również powinna mieć taki terminal, aby zapewnić sobie pełną niezależność od gazu ziemnego z Rosji. Gdyby decyzje o niezbędnych akwizycjach zostały podjęte teraz, terminal byłby gotowy do użytku do końca tego roku” – powiedział T. Tatar.

Ze swojej strony A. Suttas przyznał, że w przypadku ograniczenia dopływu gazu ziemnego z Rosji, w krajach bałtyckich iw Finlandii powstanie deficyt gazu na poziomie 45%.

„Trzeba jednak wspomnieć, że mamy połączenie gazowe z Finlandią, Balticconnector, a od maja będziemy mieć również połączenie między Litwą a Polską. „Wszystkie te połączenia i wszystkie te inwestycje w infrastrukturę są bardzo ważne” – powiedział. .

„Myślę, że jednym z najważniejszych aspektów rozwiązania tego zadania jest to, że musimy dojść do wspólnego porozumienia i porozumienia z Finlandią, Łotwą i Litwą, ponieważ własne zużycie gazu Estonii jest stosunkowo słabe, np. z Finlandią czy Litwą, dlatego pod względem zakresu celowe byłoby wdrożenie go jako wspólnego projektu” – dodał A. Suttas.

Idea terminalu LNG w Paldiskach rozwijała się od ponad dekady i według estońskich mediów utknęła w martwym punkcie.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.