Faeser chce chronić kobiety: ONZ: 10 milionów ludzi już uciekło

Faeser chce chronić kobiety
ONZ: 10 milionów ludzi już uciekło

Wojna na Ukrainie już zamienia miliony ludzi w uchodźców – głównie kobiety i dzieci. Według ONZ wzrasta ryzyko schwytania ich przez handlarzy ludźmi. Federalny minister spraw wewnętrznych Faeser ogłasza zatem całą „surowość prawa”.

Według ONZ około dziesięciu milionów ludzi zostało już zmuszonych do ucieczki w wyniku agresji Rosji na Ukrainie. Ci ludzie uciekli w inne miejsca na Ukrainie lub poza granice kraju – napisał na Twitterze szef Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. Według UNHCR prawie 3,4 miliona ludzi uciekło do innych krajów, aby uciec przed wojną.

Od początku rosyjskiego ataku 24 lutego codziennie dziesiątki tysięcy ludzi przybywa do zachodnich sąsiadów Ukrainy, głównie do Polski. 90% z nich to kobiety i dzieci. Ukraińcy w wieku od 18 do 60 lat mogą zostać wcieleni do wojska i nie mogą opuszczać kraju. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci Unicef ​​ostrzegł, że wśród uchodźców wojennych za granicą znalazło się 1,5 miliona dzieci. Niebezpieczeństwo, że dzieci te staną się ofiarami handlu ludźmi jest „realne i rosnące”.

Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapowiedziała już, że silna obecność policji ochroni kobiety przybywające do Niemiec z Ukrainy przed atakami handlarzy ludźmi i przestępców seksualnych. „Każdy, kto próbuje skorzystać z trudnej sytuacji uchodźców, powinien wiedzieć: reagujemy na takie czyny z całą surowością prawa” – powiedział Faeser „Bild am Sonntag”. Nikt nie powinien nadużywać cierpienia uchodźców.

Ukrainki są już ofiarami molestowania

„Takie ataki są godne pogardy” – powiedział minister spraw wewnętrznych. Na posterunkach jest więc masowa obecność policji „w mundurach i cywilnych ubraniach”. Każdy jest informowany o zgłaszaniu się i natychmiastowej interwencji w przypadku niebezpieczeństwa. Policja federalna wydała już kilka deportacji, a wśród podejrzanych mężczyzn byli skazani przestępcy seksualni. Na dworcach, ale także przed urzędami imigracyjnymi, młode Ukrainki są coraz częściej nękane przez sutenerów i handlarzy ludźmi oraz zwabiane pieniędzmi i darmowymi mieszkaniami.

Przed rosyjskim atakiem na Ukrainie na terenach kontrolowanych przez rząd kijowski mieszkało 37 milionów ludzi. Wykluczony z tego liczenia jest Półwysep Krymski zaanektowany przez Rosję w 2014 roku oraz prorosyjskie obszary separatystyczne na wschodzie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.