Finlandia dalej zaostrza zasady wjazdu dla Rosjan

Finlandia chce znacznie ograniczyć wjazd do kraju Rosjanom. Obywatele rosyjscy nie będą już mogli wjeżdżać do kraju „z powodów turystycznych”, powiedział w piątek dziennikarzom fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto. Obywatele rosyjscy mogli wjechać do kraju tylko wtedy, gdy istniał „inny powód” wjazdu.

Finlandia już 1 września zaostrzyła wymogi wjazdowe dla Rosjan. Jednak osoby z wizą na całą strefę Schengen mogły wjeżdżać dalej do kraju. Niedługo również do nich będą obowiązywać surowsze zasady. Strefa Schengen obejmuje 22 kraje UE oraz Szwajcarię i trzy inne kraje.

Podobnie jak Polska, Estonia, Łotwa i Litwa

Wraz z zaostrzeniem przepisów wjazdowych Finlandia plasuje się obok czterech innych państw UE bezpośrednio graniczących z Rosją: równie rygorystyczne zasady obowiązują już w krajach bałtyckich Estonii, Łotwie i Litwie, a także w Polsce.

Po decyzji rządu zasada może wejść w życie „bardzo szybko”, powiedział Haavisto. Nie podał jednak dokładnej daty.

Po zapowiedzianej w środę przez prezydenta Rosji Władimira Putina częściowej mobilizacji sił zbrojnych liczba obywateli Rosji wjeżdżających do Finlandii podwoiła się. W czwartek do kraju przyjechało ponad 6000 osób, w porównaniu z 3000 w poprzednim tygodniu.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *