Spahn: Niech elektrownie jądrowe będą działać przynajmniej do końca 2024 roku
Lider frakcji związkowej Jens Spahn nalega na kontynuację pracy trzech nadal działających elektrowni jądrowych w Niemczech co najmniej do końca 2024 r. „Ceny energii są wysokie, ponieważ podaż jest zbyt niska w Niemczech iw Europie. Więc wszystko, co może wyprodukować, musi zostać wprowadzone do sieci” – powiedział polityk CDU niemieckiej agencji prasowej w Berlinie. Trzeba też sprawdzić, która z trzech elektrowni jądrowych Grohnde, Gundremmingen C i Brokdorf, zamkniętych 31 grudnia 2021 r., może zostać umieścić z powrotem w sieci.
Elektrownie jądrowe Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2 nadal działają. Miały zostać zamknięte 31 grudnia 2022 r. Ze względu na kryzys energetyczny powinny jednak nadal działać w tzw. trybie ograniczonej eksploatacji najpóźniej do 15 kwietnia. Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) chciał w czwartek złożyć oświadczenie rządu w Bundestagu w sprawie niedostępnego jeszcze rocznego raportu gospodarczego za 2023 rok.
Gospodarka potrzebuje również stabilnej i niezawodnej energii, powiedział Spahn. „Elektrownie jądrowe, które są już podłączone do sieci, mogą to robić tanio, niezawodnie i neutralnie dla klimatu”. Odnosząc się do braku elementów paliwowych dodał: „Jestem głęboko przekonany, że jeśli niemiecki rząd federalny i dostawcy energii będą współpracować w celu pozyskania elementów paliwowych, to za kilka tygodni będzie można również pozyskać i zamówić elementy paliwowe dla Niemiec. ”.
W związku z łagodną zimą martwi się, że „niektórzy, kierując się mottem„ Poszło całkiem nieźle ”, nie chcą już widzieć potrzeby działania”, ostrzegł Spahn. „Ale najtrudniejsze dopiero nadejdzie następnej zimy, kiedy będziemy musieli uzupełnić zbiorniki gazu”. W całych Niemczech „podejmowane są również niepopularne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Tylko w Niemczech wyraźnie wyrażona jest wola zrobienia tego, co konieczne.
Konieczne jest wyjaśnienie kontrowersyjnego szczelinowania, powiedział Spahn. Dlatego frakcja Unii chce 28 lutego porozmawiać z ekspertami o możliwościach i zagrożeniach związanych ze szczelinowaniem. Szczelinowanie jest zabronione w Niemczech. Metoda wykorzystuje ciśnienie i ciecze do wydobywania gazu lub ropy z warstw skalnych. Może to stwarzać zagrożenie dla środowiska. „Technologia ewoluowała od czasu wprowadzenia zakazu w Niemczech dziesięć lat temu” – powiedział Spahn. Sama nie została jeszcze ustalona.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.