Fundusz Solidarności dla Ukrainy: UE obiecuje dodatkową pomoc finansową – stało się to z dnia na dzień – Polityka

Kraje UE stworzyły fundusz solidarności, aby zapewnić wsparcie finansowe Ukrainie. Tak postanowili szefowie państw i rządów w piątek wieczorem na szczycie w Brukseli.

Z powodu wojny z rosyjską agresją Ukraina doświadcza ogromnych zniszczeń i strat – powiedział w oświadczeniu. Należy pomóc krajowi na bieżące wydatki, ale także „po zakończeniu rosyjskiego ataku na odbudowę demokratycznej Ukrainy”. Podobnie jak wcześniej Stany Zjednoczone, UE oficjalnie oskarżyła Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie.

Na Ukrainie walki trwały przez całą noc. Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie wystrzeliły rakiety na cele wojskowe w pobliżu miasta Dniepr. Po maratonie szczytu NATO, UE i grupy siedmiu głównych demokratycznych potęg gospodarczych (G7) w Brukseli prezydent USA Joe Biden odwiedzi w piątek Polskę.

Pomoc UE ​​dla Ukrainy

Ma zostać zorganizowana konferencja darczyńców, która ma zasilić Fundusz Solidarności dla Ukrainy. Do udziału zapraszani są również partnerzy międzynarodowi. Przewodniczący Rady UE Charles Michel mówił o Funduszu Solidarności po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w zeszłym tygodniu. Powiedział, że Ukraina potrzebuje dostępu do międzynarodowej płynności, aby sfinansować import artykułów pierwszej potrzeby i sprzętu wojskowego.


Ataki rakietowe w pobliżu Dniepru

Według ukraińskich źródeł, w piątek wieczorem siły rosyjskie dwukrotnie wystrzeliły rakiety na jednostkę wojskową w pobliżu miasta Dniepr. Budynki jednostki ukraińskiej zostały mocno zniszczone i wybuchły dwa pożary – poinformowała na Facebooku regionalna administracja wojskowa. Dnipro znajduje się w środkowej Ukrainie i do tej pory zostało w dużej mierze oszczędzone przed atakami.

[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen.]

Według ukraińskiego sztabu generalnego część wojsk rosyjskich wycofała się na północny wschód kraju po ciężkich stratach. Obserwuj wycofywanie się za rosyjską granicę części rosyjskich jednostek po utracie ponad połowy personelu. Informacje nie podlegają niezależnej weryfikacji.

Według brytyjskiego wywiadu siły ukraińskie zaczęły atakować cele o dużej wartości na terytorium zajętym przez Rosję. Jako przykład podano zniszczenie rosyjskiego desantu w porcie Berdiańsk w czwartek.

Prezydent Ukrainy: Miliony ludzi zasługują na medal

W nocnym przekazie wideo Zełenski podziękował obywatelom Ukrainy za opór wobec rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się miesiąc temu. Powiedział, że od 24 lutego ukraińscy obrońcy wszędzie zatrzymywali wroga. Miliony Ukraińców, którzy zrobiliby wszystko dla zwycięstwa i pokoju Ukrainy, zasługują na medale.

Wołodymyr Zełenski, Prezydent UkrainyFoto: dpa/AP/Uncredited/Ukraińskie Biuro Prasowe Prezydenta

NATO chce nadal dostarczać Ukrainie pociski ziemia-powietrze i broń przeciwpancerną. Mimo naglących apeli Zełenskiego 30 krajów NATO nie dostarczy czołgów ani samolotów. „Istnieje granica, nie może stać się stroną wojny” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron po nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli w czwartek.

Dalsza debata na temat bojkotu rosyjskiej energii

Przewodniczący Komisji Europy Bundestagu Anton Hofreiter (Zieloni) wzywa do natychmiastowego embarga energetycznego wobec Rosji. „Codziennie przekazujemy do Moskwy setki milionów euro. Umożliwi to funkcjonowanie państwa rosyjskiego i jego aparatu wojskowego” – powiedział portalowi informacyjnemu The Pioneer (piątek).

[Aktuelle Entwicklungen im Ukraine-Krieg können Sie hier in unserem Newsblog verfolgen.]

Rezygnacja z dostaw rosyjskiej energii doprowadziłaby do „umiarkowanej recesji”. Nie podziela jednak oceny kanclerza Olafa Scholza (SPD) i wicekanclerza Roberta Habecka (Zieloni), że szkody gospodarcze i społeczne dla Niemiec byłyby zbyt duże, powiedział Hofreiter.

Doradca prezydenta Ukrainy Aleksander Rodniański uważa również, że zamrożenie europejskiego importu rosyjskiej ropy i gazu jest nieuniknione. Zachód musi uniemożliwić Moskwie obejście sankcji wobec Rosji, powiedział Rodniański w czwartek w programie ZDF „Maybrit Illner”. Wiceprzewodniczący FDP Wolfgang Kubicki powiedział Editorial Network Germany (RND), że Niemcy powinny ponownie bardziej polegać na węglu brunatnym i energii jądrowej, aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

To będzie ważne dzisiaj

Prezydent USA Biden spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, aby pożegnać się z Brukselą. Następnie poleciał do Polski, wschodniego kraju NATO, który bezpośrednio graniczy z Ukrainą. Do tej pory do Polski wjechało około 2,2 mln ukraińskich uchodźców, a większość tam pozostała.

Biden chce tylko wiedzieć o akcji humanitarnej mającej na celu wsparcie uchodźców w przygranicznym Rzeszowie. Spotka się też z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce i pojedzie do stolicy, Warszawy, na rozmowy z polskimi przywódcami. (dpa)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.