G. Nausėda: Musimy przygotować się na totalną globalną obronę

Litwa musi przygotować się na pełną uniwersalną obronę na wszystkich szczeblach – od NATO po każdego obywatela – powiedział prezydent Gitanas Nausėda po spotkaniu z przedstawicielami partii politycznych.

„Zasada obrony totalnej musi być zapisana nie tylko w ogólnym planie obrony państwa, ale także w przygotowaniu w czasie pokoju do realizacji zadań mobilizacyjnych i organizacji oporu cywilnego. Musimy przygotować się do totalnej obrony globalnej na wszystkich szczeblach, ze strony NATO do każdego obywatela” – powiedział G. Nausėda w oświadczeniu wydanym przez prezydencję.

W środę G. Nausėda spotkał się z przedstawicielami parlamentarnych partii politycznych na temat strategicznych kierunków polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony Litwy.

Po tym przywódca kraju powiedział, że jest zadowolony tylko z 3 proc. Powiedział, że nie ma sprzeciwu wobec przeznaczenia Produktu Krajowego Brutto (PKB) na obronę narodową, można by to odpowiednio ustalić w porozumieniu stron.

Prezydent zwraca również uwagę, że należy wyodrębnić ochronę ludności i obronność jako odrębny obszar przygotowania obronnego państwa.

Ž. Zdjęcie autorstwa Gedvilosa/BNS

„Obecne pilne priorytety to zabezpieczenie naszych granic zewnętrznych, skuteczna gotowość cywilna i zarządzanie kryzysowe, cyberobrona i walka z dezinformacją. Razem ze społecznością międzynarodową musimy działać na rzecz demontażu elektrowni jądrowej w Astrawie” – podkreślił prezydent.

Zaznaczył również, że kraje te stoją przed okresem wielkich wyzwań politycznych i geopolitycznych, z dużymi zmianami w Europie, rosnącymi zagrożeniami konwencjonalnymi i hybrydowymi, nowymi wyzwaniami, jakie niesie wojna na Ukrainie oraz integracja Rosji i Białorusi.

Musimy przygotować się na całkowitą globalną obronę na wszystkich poziomach, od NATO po każdego obywatela.

– Nie jesteśmy pomostem między Wschodem a Zachodem. Litwa jest wyraźnie częścią zachodniej cywilizacji, niewielką częścią jej wschodniej placówki. – Odpowiednio rozumiemy zagrożenia i wybieramy sojuszników – mówi głowa państwa.

Prezydent podkreślił, że w interesie Litwy w polityce zagranicznej jest wzmocnienie struktur zachodnich, przede wszystkim Unii Europejskiej i NATO.

Zdaniem litewskiego przywódcy, interesy kraju najskuteczniej wyrażają sojusznicy wyznający te same wartości: Stany Zjednoczone, Polska, Niemcy oraz kraje nordyckie i bałtyckie. Według głowy państwa porozumienie partyjne powinno obejmować politykę lokalną i europejską: zielona ścieżka, innowacyjność, cyfryzacja, dyplomacja ekonomiczna.

Seimas powołał dwie grupy robocze w celu przygotowania porozumień między stronami w powyższych kwestiach.

Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący Sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, kieruje grupą roboczą przygotowującą porozumienie partyjne w sprawie obrony narodowej, a liberalny Raimundas Lopata, przewodniczący przyszłej komisji ds. polityki zagranicznej.

Potrzeba podpisania nowych porozumień pojawiła się, gdy Litwa znalazła się pod presją Chin, aby otworzyć przedstawicielstwo Tajwanu po militarnej inwazji Rosji na Ukrainę.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *