Girteka otworzy swoją największą bazę w Polsce

W Polsce Girteka zamierza zatrudnić 5 tys. nowych pracowników. Zdjęcie Władimira Iwanowo (VŽ)

Relokacja litewskich przewoźników do Polski nabiera tempa: Girteka, jeden z największych przewoźników europejskich i litewskich, ogłosił zamiar otwarcia swojej największej bazy transportowej w Polsce.

Będzie to druga baza transportowa Girteki w Polsce. Girteka ma teraz w Polsce ponad 2000 ciężarówek, a na przyszły rok planowanych jest ponad 5000 nowych pracowników. Będą to przede wszystkim nowi kierowcy, a także technicy transportu, pracownicy administracyjni, specjaliści ds. finansów i kadr. Grupa twierdzi, że do końca 2022 roku planuje mieć w Polsce ponad 8000 kierowców.

Firma planuje zainwestować co najmniej 5 mln LTL w instalację i utrzymanie nowej bazy w ciągu 5 lat. EUR. Zapowiada się, że kierowcy i inni pracownicy będą mogli korzystać na terenie bazy z banku, fryzjera, gabinetu lekarskiego, pryszniców i innych usług.

Baza ta będzie zlokalizowana przy autostradzie Poznań w Polsce, w pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji autobusów MAN. Grupa twierdzi, że będzie 17 razy większa niż inna baza transportowa, z której korzysta Girteka pod Poznaniem. Będzie też większy niż bazy tej grupy transportowej działającej w Szawlach, Wilnie i Smoleńsku w Rosji.

VŽ napisał, że litewscy przewoźnicy zaczęli przenosić się do Polski zarówno w odpowiedzi na zapisy pakietu mobilności, jak i współczynnik minimalnego miesięcznego wynagrodzenia dla kierowców, którego wzrost do 1,65 znacznie zwiększył koszty kierowców zatrudnionych na Litwie.

VŽ napisał też, że nasi przewoźnicy przemycani są do Polski, a możliwość zatrudniania kierowców z krajów trzecich w ramach uproszczonych procedur jest na Litwie od maja ograniczona.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.