Globalna reakcja: amerykańscy i chińscy urzędnicy prowadzą „istotne rozmowy” na temat wojny na Ukrainie

Były minister spraw zagranicznych Rosji wzywa do powrotu na kanały dyplomatyczne

Były minister spraw zagranicznych Rosji Igor Iwanow przyłączył się do apeli o zakończenie wojny na Ukrainie i powrót do dyplomacji, zmniejszając „znacznie zwiększone ryzyko katastrofalnej wojny nuklearnej”, donosi The Guardian. Iwanow pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych od 1998 do 2004 roku, zastępując Siergieja Ławrowa.

Oświadczenie wzywające wszystkie strony do poparcia zawieszenia broni i zakończenia bezprawnego zabijania ludności cywilnej podpisali Iwanow i grupa zagranicznych polityków, m.in. były przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger, jeden z przewodniczących Inicjatywy Zagrożenia Nuklearnego , były senator USA. Sam Nunn i były sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Lord Browne.

Iwanow, jako były minister Jelcyna, prawdopodobnie nie pochodzi z najbliższego otoczenia Putina, ale może odzwierciedlać obawy zmarginalizowanego rosyjskiego MSZ, pisze The Guardian.

Oświadczenie zostało wydane w czasie, gdy rosyjscy i ukraińscy negocjatorzy spotykali się w trzeciej rundzie rozmów dwustronnych. Obie strony wydawały się bardziej optymistyczne przed rozmowami niż wcześniej, ale przyczyny ich optymizmu są niejasne. Prezydent Ukrainy Zełenski naciska na bezpośrednie spotkanie z prezydentem Rosji Putinem. Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone pozostają sceptycznie nastawione do gotowości Rosji do zawarcia umowy, która byłaby akceptowalna dla przywódców Ukrainy.

Wspólna deklaracja unika przypisywania odpowiedzialności za wojnę i skupia się na odpowiedzialności państw nuklearnych za eliminację zagrożeń nuklearnych, dodając, że trwający konflikt na Ukrainie potęguje te zagrożenia.

Powiadomienie ostrzega, że:

„Strzał w elektrowni jądrowej w Zaporożu na Ukrainie był ostatnim przypomnieniem, jak szybko katastrofa nuklearna może wynurzyć się we mgle wojny”. Miesiąc styczeń. Przywódcy Chin, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych potwierdzili, że „wojny nuklearnej nigdy nie można i nigdy nie należy prowadzić”.

Pierwszym i głównym krokiem w zmniejszaniu ryzyka potencjalnego wypadku, błędu lub błędnej kalkulacji jest zawieszenie broni, aby położyć kres niedopuszczalnej i nieuzasadnionej utracie życia ludzi, w tym niewinnych cywilów.

Dialog, dyplomacja i negocjacje to jedyny akceptowalny sposób rozwiązania konfliktu tak, aby przetrwał próbę czasu. Musimy wrócić do dyplomacji i dialogu, aby obecne różnice w kluczowych kwestiach były rozwiązywane w drodze negocjacji, a nie walki. Z zadowoleniem przyjmujemy pierwsze próby podjęcia takich negocjacji przez Rosję i Ukrainę. Z zadowoleniem przyjmujemy również wysiłki światowych przywódców zmierzające do znalezienia rozwiązania politycznego. »

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.