Granica z Białorusią: brak dostępu dla lekarzy bez granic

Od tygodni tysiące migrantów i uchodźców próbuje przedostać się z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich przez zewnętrzne granice UE. Fot. Wojtek Jargiło/PAP/dpa/zdjęcie archiwalne. (Źródło: dpa)

Warszawa (dpa) – Organizacja pomocowa Lekarze bez Granic wycofała się z pogranicza Polski z Białorusią. Polskie władze wielokrotnie odmawiały organizacji dostępu do obszaru zastrzeżonego bezpośrednio przy granicy.

Zespoły MSF na Litwie i Białorusi również nie były w stanie uzyskać zezwolenia na wejście do strefy przygranicznej, poinformował w czwartek komunikat.

Od miesięcy tysiące migrantów próbuje przedostać się z Białorusi do Polski lub krajów bałtyckich przez zewnętrzne granice UE. UE oskarża białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o transport powietrzny ludzi z regionów objętych kryzysem do Mińska, aby następnie przemycić ich do UE.

Więcej przejść granicznych

W Polsce swoboda przemieszczania się została ograniczona przez Ministra Spraw Wewnętrznych na pas o szerokości trzech kilometrów wzdłuż granicy. Cudzoziemcy nie mają wstępu, dotyczy to również organizacji pomocowych. „Wiemy, że ludzie wciąż przekraczają granicę, ukrywają się w lasach i potrzebują pomocy” – powiedziała Frauke Ossig, koordynator ds. sytuacji kryzysowych MSF na Polskę i Litwę.

W czwartek polscy pogranicznicy zarejestrowali 30 prób nielegalnego przekroczenia granicy w ciągu 24 godzin. 30-letni Egipcjanin zagubiony na bagnistym terenie został odnaleziony dopiero po sześciogodzinnej akcji ratunkowej, podała agencja.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.