Gwiazdy rozrywki i sportu uhonorowane Poule d’Or


Widzowie zdecydowali: które gwiazdy i sportowcy tym razem mogą spodziewać się w Lipsku złotej kury?

Gwiazdy takie jak Roland Kaiser, piosenkarka pop Sophia i muzyk Michael Patrick Kelly otrzymały największą niemiecką nagrodę publiczności, Złotą Hennę. 600 gości przybyło do Lipska na telewizyjną galę w piątek wieczorem.

Pierwotnie stworzony, aby uhonorować artystów z Niemiec Wschodnich, w tym roku publiczność nie uhonorowała ani jednej wschodnioniemieckiej celebrytki złotą kurą. Jury nagrody przyznało z kolei nagrodę honorową grupie City, założonej w Berlinie Wschodnim w 1972 roku.

Silbereisen prowadzi show

Telewizyjną galę poprowadził piosenkarz pop Floriana Silbereisena, który wcześniej otrzymał nagrodę trzykrotnie. Wokalista Schlager, Roland Kaiser, był zachwycony otrzymaniem nagrody w kategorii Rozrywka za serię koncertów Kaisermania. Urodzony w Berlinie Zachodnim piosenkarz był jedynym zwycięzcą wieczoru, który w przeszłości wygrał rzeźbę w kształcie ptaka. W 2014 roku 70-latek otrzymał nagrodę Poule d’or za całokształt twórczości.

Oprócz Kelly i Kaisera publiczność uhonorowała złotą kurą także aktorkę Svenję Jung. Urodzona w Nadrenii-Palatynacie, wystąpiła w tym roku w filmie „Paw” z aktorami Jürgenem Vogelem i Tomem Schillingiem. Otrzymała już m.in. Bawarską Nagrodę Filmową.

Nagroda za całokształt twórczości

Jury uhonorowało Nanę Mouskouri za całokształt twórczości. Piosenkarka urodzona w Grecji w 1934 roku znana jest z takich utworów jak „Białe róże z Aten” czy „Dzień dobry słoneczko”. W przeszłości Mouskouri, który śpiewa między innymi po grecku, francusku, hiszpańsku, angielsku i niemiecku, zdobył kilkaset złotych płyt.

Publiczność i jury podczas ceremonii wręczenia nagród myślało jednak nie tylko o muzyce, teatrze i rozrywce. Nagrodę otrzymał między innymi żeński kwartet w składzie Lisa Brennauer, Franziska Brauße, Mieke Kröger i Lisa Klein. Wyróżnieniem honorowym została również nagrodzona praca służb ratowniczych podczas pożarów lasów w Szwajcarii Saksońskiej.

Oprócz przemówień akceptacyjnych, w programie gali znalazły się również występy licznych muzyków – m.in. niemieckiego zespołu Alphaville, założonego w 1983 roku, czy wokalisty Kelvina Jonesa. Podobnie jak w roku ubiegłym, ceremonia wręczenia nagród również w tym roku odbyła się publicznie. W 2020 roku ze względu na pandemię korony na galę telewizyjną nie mogli przyjść widzowie na żywo.

Nagroda jest przyznawana wspólnie przez magazyn „Super Illu” i telewizję MDR. Nazwa nagrody nawiązuje do artystki NRD Helgi „Henne” Hahnemann, która zmarła w 1991 roku.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *