Habeck w Davos: „Widzimy najgorsze w Europie” – Gospodarka

Plan Marshalla dla Ukrainy – tą propozycją przewodniczący Światowego Forum Ekonomicznego Børge Brende nadał ton jeszcze przed rozpoczęciem konferencji: sprawy muszą iść do przodu, należy skupić się na rozwiązaniach, a mniej na tym, co jest obecnie złe . Bo z wojną na Ukrainie, zmianami klimatycznymi i pandemią korony, to teraz dużo.

Coroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) rozpoczęło się w poniedziałek w Davos w Szwajcarii. 2500 uczestników ze świata polityki, biznesu i społeczeństwa chce dyskutować o rozwiązaniach problemów międzynarodowych. Poniedziałkowe przemówienie wygłosił podłączony w tym celu cyfrowo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij. Zełenskij wezwał do „maksymalnych sankcji” wobec Rosji, np. konieczne jest embargo na rosyjskie źródła energii. Nie powinno być „więcej handlu z Rosją”, ostrzegł zgromadzenie plenarne. Świat musi ustanowić „precedens”.

A Zełenskij już spoglądał na okres powojenny. Zaprosił zagraniczne firmy do udziału w odbudowie zniszczonych ukraińskich miast po zakończeniu wojny. Zasugerował, że do finansowania powinny być również wykorzystywane zamrożone rosyjskie aktywa. W obliczu zbliżającego się kryzysu głodowego na całym świecie Zełenskij wezwał również do negocjacji w sprawie dostępu do zablokowanych ukraińskich portów morskich, aby można było tam dostarczać pilnie potrzebną żywność.

Bracia Kliczko domagają się wykluczenia igrzysk

Bracia Kliczko również przemawiali w Davos pierwszego dnia. Władimir Kliczko wezwał także do całkowitej izolacji Rosji. „Wojna będzie trwała tak długo, jak świat będzie handlował z Rosją” – powiedział 46-latek. Wezwał także do wykluczenia rosyjskich sportowców z igrzysk olimpijskich. „To nie ma nic wspólnego z narodowością czy sportowcami, ale reprezentują agresywny reżim Rosji” – powiedział. Jego brat Witalij, burmistrz Kijowa, który był także obecny, powiedział o zaciekłym oporze wobec rosyjskich napastników: „My Ukraińcy bronimy naszych dzieci, naszych rodzin i przyszłości naszych dzieci – a rosyjscy żołnierze walczymy o pieniądze”.

Poza wojną z Rosją, pierwszy dzień spotkania, który kończy się w czwartek, dotyczył m.in. kwestii międzynarodowych dostaw energii. Ważną rolę odegrała również od dawna kwestia w Davos, równowaga między zyskiem ekonomicznym a sprawiedliwością społeczną.

Habeck wzywa do większej współpracy

Tak jest również w przypadku federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni). Widzi cztery powiązane ze sobą kryzysy, jak mówił podczas swojego wystąpienia w Davos – wysoką inflację w wielu krajach, kryzys energetyczny, niedobory żywności i kryzys klimatyczny. „Nie możemy rozwiązać problemów, jeśli skupimy się tylko na jednym z problemów”, ostrzegł Habeck. „Ale jeśli żaden z problemów nie zostanie rozwiązany, to naprawdę obawiam się, że wkraczamy w globalną recesję”.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Taka recesja miałaby poważny wpływ nie tylko na ochronę klimatu, ale także na globalną stabilność jako całość, kontynuował Habeck. Jeśli jednak każdy kraj będzie dbał tylko o siebie, zaostrzy się kryzys. „Musimy utrzymać rynki otwarte” – powiedział minister gospodarki, ale jednocześnie reguły rynków powinny się zmienić. Nie chodzi o deglobalizację, ale o większą współpracę i solidarność.

Rosyjski atak na Ukrainę wstrząsnął także światowymi rynkami energetycznymi. Pożegnanie z paliwami kopalnymi nie stoi w sprzeczności z pilną potrzebą dbania o bezpieczeństwo energetyczne, powiedział Habeck w Davos. Jednocześnie Habeck wezwał do większej jedności europejskiej w dyskusji na temat embarga na ropę naftową wobec Rosji. „Widzimy najgorsze w Europie” – powiedział Habeck. Oczekuje, że wszyscy, łącznie z Węgrami, będą pracować nad rozwiązaniem.

Polska kończy współpracę gazową z Rosją

W dniu otwarcia w Davos pojawiła się również wiadomość, że Polska idzie już dalej. Polski rząd podjął decyzję o rozwiązaniu umowy na dostawy gazu z Rosją, obowiązującej od 1993 roku. „Po prawie 30 latach można powiedzieć, że stosunki gazowe między Polską a Rosją przestały istnieć” – poinformował Naimski w polskim radiu Facebook. Minister Moskwa powiedział na Twitterze: „Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła determinację polskiego rządu, aby całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem”. ważną rolę w dostawach gazu do Niemiec.

Dwa nowe raporty gospodarcze przedstawione w poniedziałek pokazały, że wszystkie kryzysy mocno uderzyły w Niemcy. Na przykład Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa tylko, że Niemcy są w stanie stosunkowo słabo wyjść z pandemii koronawirusa. Oczekuje się, że w tym roku wzrost spadnie do około 2%, powiedział MFW w swoim raporcie na temat Niemiec w Berlinie.

W 2021 r. było to nadal 2,9%. W nadchodzącym roku powinno to być nieco ponad dwa procent. Biorąc pod uwagę kwestie związane z łańcuchem dostaw, inne zagrożenia również zagrażają tym prognozom. Według oceny Bundesbanku w swoim miesięcznym raporcie, niemiecka gospodarka „w najlepszym razie nieznacznie wzrośnie” w bieżącym drugim kwartale. (z dpa i rtr)

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *