Historyczna liczba uchodźców z powodu wojny na Ukrainie: gdzie jest plan?

Witaj drogi czytelniku,

jesteśmy już świadkami największego ruchu uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej. Ponad trzy miliony osób opuściło już Ukrainę. Zauważamy to również w Niemczech: codziennie przyjeżdża do 15 000 osób, wiele z nich w Berlinie.

Podczas gdy na początku to głównie ludzie uciekający do Niemiec mieli tu przyjaciół i krewnych, przybywa coraz więcej osób, które potrzebują znacznie więcej pomocy: Nikogo tu nie znają, cierpią z powodu dni i tygodni wojny lub są po prostu bez środków do życia. Hrywna ukraińska nie może być już wymieniona na euro, ponieważ banki nie mogą już wymienić pieniędzy.

Berlińska senator ds. młodzieży i rodziny Astrid-Sabine Busse zwróciła również uwagę, że wśród przybyłych Rośnie liczba sierot, nieletnich podróżujących samotnie, ciężko chorych i niepełnosprawnych.

Jeśli podążasz za przewidywaniami ekspertów i polityków, to dopiero początek. Ponieważ prezydent Rosji Władimir Putin umożliwia coraz bardziej bezwzględne bombardowanie ukraińskiej ludności cywilnej, ofensywa na Odessę dopiero się rozpoczęła.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock szacuje obecnie, że do państw członkowskich ucieknie od ośmiu do dziesięciu milionów ludzi. Rząd federalny zakłada, że ​​do Niemiec przyjedzie około miliona, Związek i związek policji oczekują znacznie więcej. Pośpiesz się. Nie ma jednak znaczących reakcji politycznych na szczeblu federalnym lub europejskim. A to wkrótce stanie się problemem.

Przyjrzyjmy się najpierw UE. Do tej pory większość ludzi schroniła się w krajach sąsiadujących z Ukrainą. Tylko kilka innych krajów podjęło wiążące zobowiązania do przyjęcia większej liczby uchodźców. Baerbock chce to zmienić – i przed wczorajszym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych i obrony UE w Brukseli nakreślił, jak może wyglądać ważna reakcja Europy. „Potrzebujemy zjednoczonego mostu powietrznego od zewnętrznej granicy UE do wszystkich krajów europejskich i przez Atlantyk”, ona mówi. Ukraińscy uchodźcy mieli zostać rozprowadzeni z hotspotów w całej Europie – każdy kraj miał wziąć w tym udział i przyjąć setki tysięcy. Nawet kraj spoza UE Moldovadokąd przybywa wielu ukraińskich uchodźców, musi być wspierany przez ten transport powietrzny.

W ten sposób rząd federalny zastosował się do sugestii badacza migracji Geralda Knausa, który wezwał do takiego transportu lotniczego w zeszłym tygodniu. „Chodzi o pomoc ludziom w odbudowie Zachodu jako wspólnoty wartości i odpowiadanie ludzkością na nieludzki cynizm” – pisze w swoim wykładzie badacz (możesz to przeczytać tutaj). Potrzebna jest również wspólna i silna reakcja UE, ponieważ Putin ma nadzieję, że „miliony Ukraińców uciekających przed jego bombami wkrótce zdestabilizują europejskie społeczeństwa”. A ten plan musi pilnie zawieść.

Tak logiczne, jak mogłoby się wydawać: Kraje UE zmagają się ze wspólnym rozwiązaniem. Przejawiło się to już w ostatnich dniach. Donosił „Spiegel” w sprawie dyplomatów oraz poufnego raportu przedstawicielstwa niemieckiego przy UE, że w rozmowach w ciągu ostatniego tygodnia narosły podziały. Podczas gdy Grecja, Włochy i Luksemburg forsowały konkretne plany zakwaterowania, Węgry, Polska, Słowacja, Słowenia i Finlandia nie widziały potrzeby europejskiego rozwiązania.

Jak na ironię, stany, które obecnie goszczą najwięcej ludzi, odrzucają wspólne rozwiązanie? Na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwne. Wydaje się jednak, że istnieje obawa, że ​​taki krok może doprowadzić do wspólnego europejskiego systemu azylowego – który w szczególności kraje Europy Wschodniej od dawna odrzucają. Brukselski dyplomata powiedział „Spiegelowi” o Polsce: „Gdy tylko będziesz musiał poprosić inne kraje o przyjęcie uchodźców, otwierają się drzwi, które polski rząd chce trzymać zamknięte”.

Mimo zapowiedzi Baerbocka, wczorajsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych i obrony przyniosło raczej rozczarowujące wyniki. Następnie Baerbock powiedział, że zasugerował utworzenie centrów dystrybucji dla uchodźców w UE i otrzymał „dużo zachęty”, aby to zrobić. Niemcy, Francja i Rumunia także chcą stworzyć platformę pomocy dla Mołdawii. Ale wielka odpowiedź na kryzys się nie zmaterializowała – i osławiona jedność UE zaczyna się rozpadać.

Oraz w Niemczech? Oczywiście są też problemy: Czasy oczekiwania na rejestracje były czasami bardzo długie, ponieważ brakowało personelu i niezbędnej technologii, jak niedawno donosił „świat”.

Zakwaterowania u rodziny również niosą ze sobą ryzyko: Policja i wolontariusze ostrzegają, że szczególnie kobiety i dzieci będące uchodźcami mogą być ofiarami handlu ludźmi i innych przestępstw.

Ale wiele rzeczy jest dziś lepszych niż w 2015 i 2016 roku. Wolontariusze w bardzo krótkim czasie tworzą struktury, za pomocą których organizują przyjęcie, pierwszą pomoc i zakwaterowanie. To nie tylko niesamowite zaangażowanie ludności cywilnej – Kupiło to również czas władzom lokalnym, aby poszły w ich ślady.

Wiele miejsc jest zbudowano duże schrony pogotowia. Na przykład w Berlinie sześć lat temu, ze względu na chaotyczne warunki przed Państwowym Urzędem ds. Zdrowia i Spraw Socjalnych, wciąż pojawiały się w wiadomościach.Przy wsparciu rządu federalnego zbudowano na starym Lotnisko Tegel w ciągu dwóch tygodni. Można tu zarejestrować 10 000 osób dziennie, które następnie można wywieźć do innych miejsc w Niemczech i Europie.

Uchodźcy z Ukrainy w Tegel: Zamknięte lotnisko jest teraz centrum przylotów.  (Źródło: obrazy imago/ Jens Schicke)Uchodźcy z Ukrainy w Tegel: Zamknięte lotnisko jest teraz centrum przylotów. (Źródło: obrazy Jensa Schicke/imago)

Najpilniej potrzebna jest kompleksowa kontrola ze strony rządu federalnego. Prawdą jest, że dystrybucja głównych ośrodków do krajów związkowych jest w trakcie opracowywania. Jednak wiele innych pytań pozostaje bez odpowiedzi: Na przykład, ile można go zaoszczędzić. Jak nie dopuścić do tego, by ci, którzy przybywają, stali się ofiarami przestępstwa. Jak można wspierać wolontariuszy, aby ich wola pomocy nie została wygaszona. Skąd, jak się uważa, pochodzą setki tysięcy, jeśli nie więcej niż milion łóżek.

Pytanie, kto płaci za to, co pozostaje otwarte. Jak dotąd krajom związkowym obiecano jedynie, że rząd federalny je poprze – ale w jakim stopniu zostanie ostatecznie wyjaśnione dopiero 7 kwietnia.

Sugerowały już organizacje opozycyjne i humanitarne – a wezwania do sojuszu są coraz głośniejsze. Wczoraj przywódca CDU Friedrich Merz wezwał do zwołania szczytu uchodźców w Kancelarii, minister integracji NRW Joachim Stamp z FDP wezwał do powołania stałego zespołu kryzysowego, w skład którego weszliby przedstawiciele rządów federalnych, stanowych i lokalnych, a także dużych korporacji i organizacji pomocowych.

W obu przypadkach: To, co wydarzy się w nadchodzących tygodniach, prawdopodobnie znacznie przekroczy wszelkie europejskie ruchy uchodźców z ostatnich dziesięcioleci. „Historia” to słowo często używane w tym kontekście. A jak wiemy, sytuacje historyczne wymagają historycznych odpowiedzi. Nadszedł czas, aby rząd federalny i UE również podjęły działania.

Długie więzienie dla Nawalnego?

Nawalny na rozprawie sądowej: Kremlowski przeciwnik został już skazany na dwa i pół roku więzienia za rzekome oszustwo.  (Źródło: AP/dpa/Evgeny Feldman/Meduza)Nawalny na rozprawie sądowej: Kremlowski przeciwnik został już skazany na dwa i pół roku więzienia za rzekome oszustwo. (Źródło: Evgeny Feldman/Meduza/AP/dpa)

Minął nieco ponad rok, odkąd rosyjski przeciwnik Aleksiej Nawalny wrócił do ojczyzny – i został aresztowany na miejscu. Kilka miesięcy wcześniej był leczony z powodu zatrucia w Niemczech. Od tego czasu Nawalny miał do czynienia z różnymi sprawami sądowymi.

W procesie za domniemany defraudację wydaje się wyrok. Te zarzuty prawdopodobnie nie utrzymałyby się w niezawisłym sądzie, ale odpowiedzialna prokuratura zażądała 13 lat więzienia. Biorąc pod uwagę sytuację w Rosji, Nawalny prawdopodobnie nie może liczyć na pobłażliwość.

Inne spotkania

Otwarcie pierwszej fabryki Tesli w Europie. Kanclerz Federalny Olaf Scholz i minister gospodarki Robert Habeck odwiedzą z tej okazji Grünheide w Brandenburgii, a także odbędzie się demonstracja różnych inicjatyw obywatelskich przeciwko fabryce samochodów elektrycznych.

Ja jestem Bundestag Minister finansów Christian Lindner przedstawi budżet na 2022 r. o godz. 10.00, po czym posłowie będą nad nim debatować.

Każdy, kto chce dziś latać, może wpaść w tarapaty: związek Verdi zjednoczył personel ochrony linii lotniczych strajkuj cały dzień nazywa się.

Przeczytaj co

    (Źródło: ullstein bild/RDB) (Źródło: ullstein bild/RDB)

Kto go nie zna, słynny film Lista Schindlera? W 1993 roku odniósł wielki sukces, rok później został uhonorowany. Tutaj dowiesz sie więcej.

Wojna na Ukrainie wydaje się być w impasie: Wojska rosyjskie rozpaczają z powodu zaciekłego oporu Ukraińców. Jak ten konflikt mógł trwać? Moi koledzy Lisa Becke i Tim Kummert przedstawią ci przegląd. Z każdym kolejnym dniem wojny Chiny napotykają także coraz większe problemy. Nasz amerykański korespondent Bastian Brauns dowiedział się dlaczego w wywiadzie z dwoma ekspertami z Azji.

Olaf Scholz otrzymał wiele pochwał za „punkt zwrotny”.. Ale każdy, kto spojrzy na jego dotychczasową kadencję, zobaczy, że on sam jeszcze nie odwrócił losów. Rekonstrukcja autorstwa moich kolegów Miriam Hollstein, Svena Bölla, Fabiana Reinbolda i Johannesa Bebermeiera.

Pomimo sukcesu pod wodzą Felixa Magatha, nastroje w Bundeslidze w klubie Hertha BSC znów są słabe. Inwestor Lars Windhorst strzela do przewodniczącego Wernera Gegenbauera. Czy on naprawdę jest winowajcą? Moi koledzy Florian Wichert i Robert Hiersemann dyskutują o tym w pojedynku tygodnia.

Co mnie bawi?

    (Źródło: Mario Lars) (Źródło: Mario Lars)

Życzę miłego wtorku. W tym momencie Florian Harms napisze dla Ciebie ponownie.

Twój

Camille Kohrs
Edytor polityczny/panoramy
Świergot: @cckohrs.

Co sądzisz o najważniejszych sprawach dnia? Napisz do nas e-mailem t-online-newsletter@stroeer.de.

Z materiałem dpa.

Codzienny biuletyn Floriana Harmsa zapisz się tutaj.

Wszystkie edycje Dawn znajdziesz tutaj.
wszystkie posty przeczytaj tutaj.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.