I. Segalovičienė: Nie możemy zaprzestać handlu, ale handel z Rosją – Respublika.lt

Irena Segalovičienė, starszy doradca prezydenta, mówi, że prezydent Gitanas Nausėda popiera rosyjskie embargo gospodarcze i energetyczne. Według niej, w tym kierunku politycznym Prezydent wzywa kraje Unii Europejskiej (UE) do przyłączenia się w celu zintegrowania działań wszystkich krajów UE w zakresie zabezpieczenia rosyjskiego embarga na ten kraj energetyki i wstrzymania handlu.


×

1 zdjęcie

Starszy doradca prezydenta I. Segalovičienė. Zdjęcie GMP

„Należy przede wszystkim powiedzieć, że musimy zatrzymać handel, a nie holowniki, co jest najważniejsze, ponieważ holowniki odzwierciedlają też inne bardzo ważne zobowiązanie całej UE, a mianowicie tranzyt do obwodu kaliningradzkiego. będzie dążyć do wdrożenia tych decyzji w UE, a dziś widzimy naprawdę znaczny postęp” – powiedziała we wtorek w radiu I. Segalovičienė.

Prezydencki doradca ds. polityki gospodarczej i społecznej zwraca uwagę, że bardzo ważne jest, aby nie wykraczać poza prawo międzynarodowe w przypadku tranzytu do obwodu kaliningradzkiego. Według niej, poprzez wstrzymanie handlu z Rosją ruch ciężarówek z Rosji przez Litwę w naturalny sposób ustanie.

„Firmy same podejmują decyzje w niektórych kwestiach dotyczących dóbr konsumpcyjnych, wstrzymując się jedna po drugiej. Tymczasem tranzyt do obwodu kaliningradzkiego musi być zapewniony już dziś, bo nie ma innego rozwiązania w UE. Taką decyzję musi podjąć UE i Litwa muszą przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych i właściwie wszystkim zarządzać, zgodnie z prawem międzynarodowym” – podkreśliła I. Segalovičienė.

ELTA przypomina, że ​​polski premier Mateusz Morawiecki wezwał do zaostrzenia unijnych sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie.

Jego kraj proponuje blokadę handlową, która powinna wejść w życie jak najszybciej – powiedział podczas sobotniej wizyty w Lubicowie pod Warszawą – podała agencja PAP.

Powinno to obejmować zakaz wpływania rosyjskich statków do rosyjskich portów morskich z rosyjskimi towarami oraz zakaz transportu towarów drogą lądową, powiedział Morawiecki.

Subskrypcja gazet online


Nie zgadzam się – porozmawiajmy o tym!

Nie denerwuj się komentatorów, ale komentarze zawierające przekleństwa zostaną automatycznie usunięte bez przeprosin.

Respublika.lt zastrzega sobie prawo do usuwania niegrzecznych komentarzy, które są przyprawione, niezwiązane z tematem, podpisane imieniem innej osoby, naruszają prawo, promują spam lub nawołują do przestępstw. Jeśli nawołujesz do przemocy, nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej, Twoje iskry słów mogą zamienić się w ciężką tonę w drodze do domu – na żądanie przekażemy Twoje dane do specjalnych służb litewskich.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.