ICPT rozpoczyna budowę fabryki akumulatorów w Polsce

Impact Clean Power Technology (ICPT), polski producent systemów akumulatorowych do pojazdów ciężkich, takich jak autobusy i stacjonarne magazyny energii, rozpoczął budowę zakładu produkcyjnego o nazwie GigafactoryX. Od 2024 r. początkowo będą tam produkowane 2 GWh baterii rocznie, a w końcowej fazie 5 GWh.

Według firmy nowy zakład stanie się jednym z największych producentów akumulatorów transportowych w Europie. Firma nie precyzuje, gdzie dokładnie jest produkowana. „Decyzja o rozpoczęciu budowy GigafactoryX potwierdza nasze ambitne plany” – powiedział Bartek Kras, CEO i współzałożyciel Impact Clean Power Technology. „Jestem przekonany, że budowa tego zaawansowanego technologicznie obiektu da silny impuls do rozwoju sektora elektromobilności i energetyki odnawialnej w Polsce i na świecie.”

Nowe linie produkcyjne będą wysoce zautomatyzowane, a sam proces będzie zasilany przez system fotowoltaiczny. To z kolei jest stabilizowane przez urządzenia magazynujące energię wykonane z przetworzonych systemów akumulatorowych. „W końcu połowa surowców wykorzystywanych do produkcji będzie również pochodzić z recyklingu” – napisała firma w komunikacie prasowym.

Systemy bateryjne przyszłej GigafactoryX przeznaczone są do stosowania w lokalnym transporcie publicznym, kolejowym, stacjonarnych magazynach energii oraz w energetyce zawodowej, a także dla użytkowników prywatnych. Systemy akumulatorowe firmy oparte są na ogniwach litowo-jonowych o chemii LTO, LFP i NMC.

Według informacji ICPT oferuje trzy główne linie produktowe: wysokowydajne systemy akumulatorowe dla transportu i przemysłu, stacjonarne magazyny energii dla rynku energii odnawialnej, energetyki zawodowej i przemysłu oraz rozwój systemów wodorowych ogniw paliwowych. Impact Clean Power Technology zaopatruje obecnie m.in. polskiego producenta autobusów Solaris. Impact planuje również wprowadzenie baterii opartych na stałym elektrolicie oraz rozpoczęcie produkcji ogniw paliwowych.
elektromocni.pl (Polski), PW przez e-mail, greencarcongress.com

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *