Ile osób ucieka przed wojną na Ukrainie?

Uchodźcy z Ukrainy

Kobiety i dzieci ustawiają się w kolejce przed małą stacją kolejową w Przemyślu, do której codziennie przybywa 20 000 uchodźców (Zdjęcie: IMAGO / Reichwein

Jak donosi Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), od początku wojny trzy miliony ludzi z Ukraina przeciek. Rzecznik Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Paul Dillon powiedział w Genewie, że jest to najszybciej eskalujący kryzys przesiedleńczy w Europie od czasów II wojny światowej.

Jednak nie tylko Ukraińcy uciekają z państwa wschodnioeuropejskiego, ale także 157 tys. obywateli tzw. państw trzecich, którzy nie mają ani rosyjskiego, ani ukraińskiego obywatelstwa. Nie widać jeszcze końca napływu uchodźców. Organizacja pomocy uchodźcom ma co najmniej milion dodatkowych ukraińskich uchodźców.

Uchodźcy szukają ochrony w sąsiednich krajach Węgier, Mołdawii, Słowacji, Rumunii i Polski. Polska przyjęła ponad połowę wszystkich uchodźców, według UNHCR. Oto liczba uchodźców rozmieszczonych w krajach sąsiednich na dzień 14 marca:

• Polska: 1 791 111
• Węgry: 263 888
• Słowacja: 213 000
• Mołdawia: 337 215
• Rumunia: 422 086
• Rosja: 142994
• Białoruś: 1226 (stan na 13 marca)
• Inne kraje europejskie: 304 156 (stan na 11 marca)

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepszą pracę teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Polska przyjmuje najwięcej ukraińskich uchodźców

Od początku wojny na Ukrainie jest około 1,83 mln uchodźców z Ukrainy w sąsiednim kraju Polska przyjazd. Tylko w poniedziałek 14 marca granicę przekroczyło 71 600 osób, jak podała polska Straż Graniczna. Jak dużo Uchodźcy z Ukrainy Nie wiadomo, czy w tej chwili są jeszcze w Polsce. Jednak wielu z nich prawdopodobnie podróżowało do krajów sąsiadujących z UE.

Ale to nie tylko uchodźcy przekraczający granicę polsko-ukraińską. Pomoc humanitarna UE przekracza również granicę polsko-ukraińską.

Tylu Ukraińców uciekło do Niemiec

Również w Niemczech kultura gościnności jest doskonała. Według sondażu DeZIM około 90% Niemców wyobraża sobie przyjmowanie ukraińskich uchodźców. Potwierdza to również ogólna pomoc i wsparcie wolontariuszy na stacjach, w schroniskach i przy zbiórce darowizn.

W Niemczech zarejestrowano już ponad 160 000 ukraińskich uchodźców. Jednak rzeczywista liczba prawdopodobnie będzie znacznie wyższa, ponieważ granice z Polską nie są kontrolowane, a osoby posiadające ukraińskie paszporty mogą wjechać do UE bez wiz.

Hrabstwa i gminy proszą o federalne wsparcie dla dystrybucji i opieki osobistej. Wsparcie organizacji humanitarnych, służb ratowniczych i wolontariuszy na dłuższą metę nie wystarczy.

>> Przeczytaj tutaj: Co powinni wziąć pod uwagę uchodźcy z Ukrainy

dzieci w biegu

Organizacja charytatywna dla dzieci Unicef ​​przypuszcza, że ​​wśród około trzech milionów uchodźców z Ukrainy 1,4 miliona dzieci są. Szczególnie ucierpieli z powodu traumatycznej ucieczki z ojczyzny, powiedział rzecznik UNICEF James Elder. Często uciekają z matką lub dziadkami, pozostawiając ojców, braci czy wujków.

Przed wojną Ukraina liczyła ponad 44 miliony mieszkańców. Nie ma oficjalnych informacji, ile z nich jest jeszcze na Ukrainie.

Więcej na ten temat: Ukraińcy uciekają do Polski

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.