Import rosyjskiego gazu przez terminal LNG w Kłajdzie został zawieszony

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Minister energetyki Dainius Kreivys poinformował, że import rosyjskich dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez Kłajd został zawieszony od czwartku.

Cały import rosyjskiego gazu przez terminal LNG został już dzisiaj zawieszony, powiedział Kreivys na konferencji prasowej w czwartek.

Towary te zostały niedawno zakupione od Novatek w Rosji tylko przez Zakład Azotowy Jonava Achema. Jeszcze nie skomentowała sytuacji.

Według ministra Litwa mogłaby już dziś odmówić dostaw rosyjskiego gazociągu do Rosji, ale według niego zaszkodziłoby to bezpieczeństwu energetycznemu innych krajów bałtyckich.

D. Kreivys przypomniał, że przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie jest w pełni wykorzystywana dla Litwy i częściowo dla innych krajów.

Litwa jest bezpieczna w procentach. Przepustowość naszego terminalu na Litwie jest mniejsza, a w innych krajach trochę większa – potwierdził minister.

D. Kreivys przypomniał, że od czwartku kraje bałtyckie zmienią komercyjny import energii elektrycznej przez połączenia z Rosją. Według ministra, obecnie tylko przepływ techniczny niezbędny do utrzymania systemu płynie na Litwę z Rosji i Białorusi.

Minister energii zapewnił, że zmiana dostaw energii elektrycznej z Rosji nie wpłynie na ceny energii elektrycznej na Litwie.

Ani Rosja, ani Białoruś do tej pory nie kształtowały energii elektrycznej na naszych rynkach. Ceny kształtuje czwarta szwedzka strefa. Rusika sprzedaje prąd do biura bez ceny – powiedział D. Kreivys.

dodał, że dziś, jeśli cena energii elektrycznej w Rosji całkowicie spadnie.

Zdaniem D. Kreivisa, ze względu na sytuację geopolityczną, awaryjną synchronizację sieci państw bałtyckich z Zachodem można przeprowadzić w dowolnym momencie.

W zależności od sytuacji geopolitycznej, synchronizację z sieciami można wykonać w dowolnym momencie. W tym celu uzgodniliśmy awaryjne połączenie do Polski – powiedział minister.

Jeśli chodzi o długoterminowe bezpieczne połączenia, każdy realizowany projekt przynosi coraz większe bezpieczeństwo, więc nie chcę wchodzić w szczegóły. Istnieje kilka etapów, w których stajemy się bezpieczni. Staramy się jak najszybciej osiągnąć te kamienie milowe – mówi Kreivys, pytany o możliwość szybszej synchronizacji z Zachodem.

D. Kreivys powiedział, że w litewskim systemie energetycznym nie będzie pochopnego rozwiązania.

Litewski system energetyczny nie jest eksperymentalnym laboratorium, więc w pośpiechu nie będzie rozwiązania bez wyposażenia technicznego, bo naszym priorytetem jest publiczność, cały czas ciepłe domy i staramy się dokładać starań.

Śledź wszystkie wiadomości z czwartku w tym kanale informacyjnym.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *