Irak chce sprowadzić migrantów z Białorusi

Bagdad/MińskIracki rząd zapowiedział na czwartek pierwszy lot w celu repatriacji migrantów na granicę polsko-białoruską. Obywatele iraccy mogli wrócić do swojej ojczyzny na zasadzie „dobrowolności” w czwartek, powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ Ahmed al-Sahaf irackiej telewizji. Władze irackie „zarejestrowały 571 Irakijczyków” na obszarze przygranicznym, którzy zgodzili się dobrowolnie wrócić do ojczyzny.

Według przywódcy Aleksandra Łukaszenki Białoruś stara się także o repatriację migrantów na granicy białorusko-polskiej do ich kraju pochodzenia. „Aktywnie pracujemy nad przekonaniem ludzi do powrotu do domu. Ale nikt nie chce wracać – powiedział Łukaszenka w poniedziałek, według oficjalnej agencji informacyjnej Belta. Co więcej, Białoruś nie chce „konfliktu granicznego” z Polską.

Jednocześnie powiedział, że Białoruś mogłaby również przyjąć ofertę miasta Monachium na przewóz uchodźców do Niemiec z Belavią, gdyby Polska nie zapewniła „korytarza humanitarnego”. „W razie potrzeby wyślemy ich do Monachium własnymi samolotami”. Zorganizowanie „ruchu uchodźców” przez Białoruś kosztowałoby jego kraj więcej, a on nie ma takiego zamiaru.

Turcja zakazuje dalszych podróży na Białoruś

Białoruskie linie lotnicze Belavia nałożyły zakaz lotów na trasie z Dubaju na Białoruś dla osób przylatujących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Jemenu. Środek został podjęty na wniosek Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poinformowała w niedzielę Belavia.

Prywatne syryjskie linie lotnicze Cham Wings zawiesiły wcześniej loty na Białoruś z powodu kryzysu uchodźczego. Turecki rząd zakazał osobom z Syrii, Iraku i Jemenu podróżowania na Białoruś. Ruch lotniczy między Bagdadem a Mińskiem został zawieszony już w sierpniu.

Tysiące ludzi, głównie z Bliskiego Wschodu, są obecnie unieruchomieni z powodu ujemnych temperatur na pograniczu białorusko-polskim. Polska i inne kraje UE oskarżyły białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o celowe przemycanie uchodźców przez granice Łotwy, Litwy i Polski w odwecie za sankcje. Moskwa wspiera w tym swojego sojusznika Mińska.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.