Jęczmień chce, aby Węgry i Polska obcięły unijne fundusze

Polska i Węgry naruszają podstawowe wartości demokratyczne UE i obowiązujące prawo. Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley apeluje o konsekwencje.

Przed wtorkową prezentacją rocznego raportu Komisji Europejskiej na temat praworządności wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley (SPD) wzywa do zablokowania funduszy europejskich dla Węgier i Polski. „Ważne jest, aby te środki w pierwszej kolejności wpłynęły na rządy, a nie na ludzi”, powiedział Barley gazetom z grupy medialnej Funke. W obu krajach istnieją luki w zasadach demokratycznych.

Odnosząc się do węgierskiego premiera Viktora Orbána, Barley powiedział: „On i jego rząd dokonali tak znaczących zmian we wszystkich filarach demokracji, że nie można już mówić o warunkach demokratycznych na Węgrzech”. Jako przykład podała prawo, które zabrania udostępniania osobom poniżej 18 roku życia książek i innych materiałów informacyjnych, które „przedstawiają” lub „propagują” homoseksualizm, transseksualność lub zmianę płci. W Polsce niezależność sądownictwa jest zagrożona.

Postępowania przeciwko obu krajom

Krytycy zarzucają zarówno rządowi węgierskiemu, jak i rządowi polskiemu wywieranie wpływu na system sądownictwa niezgodny z unijnymi standardami. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała prawie dwa tygodnie temu, że jesienią rozpocznie pierwsze procedury, które mogą doprowadzić do cięć środków unijnych dla takich krajów jak Węgry i Polska. Powiedziała, że ​​jeśli okaże się, że naruszenia praworządności mają poważny wpływ lub grożą naruszeniem interesów finansowych UE, należy podjąć działania.

Raport Komisji Europejskiej, który ma się ukazać we wtorek, będzie systematycznie analizować stan wolności mediów, demokracji i walki z korupcją w państwach UE. Po raz pierwszy została zaprezentowana w zeszłym roku.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *