Kaczyński chce obecności wojskowej: Polska byłaby otwarta na zapasy amerykańskiej broni jądrowej

Kaczyński chce obecności wojskowej
Polska podobno otwarta na składowanie amerykańskiej broni jądrowej

Aby zabezpieczyć się przed możliwym atakiem ze strony Rosji, polski wicepremier Kaczyński również liczy na odstraszanie nuklearne. Według niego nic nie stoi na przeszkodzie, aby Stany Zjednoczone rozmieściły w Polsce broń jądrową – choć z ich inicjatywy.

Polski wicepremier Jarosław Kaczyński jest otwarty na stacjonowanie w jego kraju amerykańskiej broni jądrowej. „Gdyby Amerykanie poprosili nas o przechowywanie amerykańskiej broni jądrowej w Polsce, bylibyśmy na to otwarci. To znacznie wzmocniłoby odstraszanie Moskwy” – powiedział narodowo-konserwatywny polityk „Welt am Sonntag”. Na razie nie pojawia się to pytanie, „ale to może się niedługo zmienić”. Powiedział, że inicjatywa powinna wyjść od Amerykanów. Zasadniczo jednak sensowne jest rozszerzenie współdzielenia broni jądrowej na wschodnią flankę NATO.

Dobre pięć tygodni temu Rosja rozpoczęła agresję na sąsiednią Ukrainę, która również graniczy z Polską. Według Kaczyńskiego, Polska doceniłaby również, gdyby Amerykanie zwiększyli swoją obecność w Europie z obecnych 100 tys. żołnierzy do 150 tys. ze względu na rosnącą agresywność Rosji.

Według niego 75 tys. tych żołnierzy powinno na stałe stacjonować na wschodniej flance, czyli na granicach z Rosją, a 50 tys. tylko w krajach bałtyckich i Polsce. Powiedział: „Żołnierze Ameryki nuklearnej są najpotężniejszym środkiem odstraszającym Rosję przed atakiem na kraje NATO i oferują nam największe bezpieczeństwo”.

W Polsce mieszka 2,4 mln ukraińskich uchodźców

Ogólnie rzecz biorąc, NATO powinno zrobić więcej w wojnie z Ukrainą, powiedział Kaczyński. „Po pierwsze, aby przeprowadzić misję pokojową. Oczywiście, to działałoby tylko za zgodą Ukrainy. Po drugie, kraje NATO powinny w końcu dostarczyć broń, której (prezydent Ukrainy Wołodymyr) energicznie domaga się Zełenski”.

Obecnie w Polsce mieszka ponad 2,4 mln ukraińskich uchodźców – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej. UE nałożyła bezprecedensowe sankcje od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, podobnie jak inne państwa zachodnie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.