Kanclerz Nehammer: „Szczyt eskalacji nie został jeszcze osiągnięty”

Z punktu widzenia Austrii Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) jest obecnie odpowiednim forum dla inicjatyw dyplomatycznych w kryzysie ukraińskim. Według Nehammera tam najprawdopodobniej możliwy jest dialog z Rosją. „Musimy zacząć wszystko od nowa”, mówi, podsumowując zerwane zaufanie między Wschodem a Zachodem. OBWE ma 57 państw członkowskich i ze swoją misją na wschodniej Ukrainie jest postrzegana jako obserwator bezstronny i nieuzbrojony w sytuacji, Rosja mówi o. naruszenia zasad, o czym poinformowało polskie przewodnictwo OBWE.

150 Austriaków w regionie

Nehammer odpowiedział na pytanie, czy wystąpią wąskie gardła w dostawach energii: „Zaopatrzenie w energię w Europie jest bezpieczne”, zawsze preferowane byłyby firmy prywatne oraz: „Nigdy nie jest zimno, nawet gdy jest zimno.

W razie potrzeby gwarantowana jest ewentualna ewakuacja obywateli austriackich na Ukrainie. Na Ukrainie przebywa obecnie 150 Austriaków.

W przypadku ruchów uchodźców z Ukrainy Austria nie jest „krajem podstawowym”, ale w razie potrzeby zapewni wszelką pomoc humanitarną. Ponieważ Austria ma tylko „bardzo małą społeczność ukraińską” w porównaniu z innymi krajami, takimi jak Niemcy, nie należy się spodziewać dużych ruchów uchodźców do Austrii. W każdym razie Austria – jak zawsze, zdaniem kanclerz – zapewni pomoc humanitarną tam, gdzie jest potrzebna.

Nehammer wyraźnie chce dołączyć Wołodymyr Selenskyj, dziękuję Prezydentowi Ukrainy. „Nie angażował się w żadną prowokację ani konfrontację wojskową”. To pokazuje ostrożność.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.