Kandydatura do Bundestagu: Unia prosi o transportery opancerzone, pojazdy ratownicze i inżynierów opancerzonych dla Ukrainy – polityka

Po wizycie kanclerza Olafa Scholza (SPD) w Kijowie z szefami państw i rządów Francji, Włoch i Rumunii oraz obietnicy statusu kandydata do UE dla Ukrainy, CDU i CSU nadal forsują dostawy czołgów do obrony kraj rozdarty wojną.

Grupa parlamentarna Unii zwróci się w przyszłym tygodniu do Bundestagu o dostarczenie Ukrainie transporterów opancerzonych Marder, a także transporterów opancerzonych i pojazdów ratowniczych, powiedział wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej Unii Johann Wadephul (CDU), Tagesspiegel.

[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen.]

Aplikacja ma na celu „pancerne systemy uzbrojenia dla Ukrainy, które będą szybko dostępne” – powiedział polityk CDU. Jeśli chodzi o dostawy broni ciężkiej, Niemcy „pozostają poniżej wszelkich oczekiwań, a także nie spełniają wymogów wspólnej decyzji sygnalizacji świetlnej i koalicji w Bundestagu”. Zieloni i FDP są też gotowi „dostarczyć dużo cięższą broń niż SPD”, wyjaśnił Wadephul: „Dlatego nie możemy uchronić kanclerza przed ponownym przeprowadzeniem tej dyskusji w Bundestagu. Mierzymy ją czynami, a nie słowami.

Poseł skrytykował fakt, że koncern zbrojeniowy Rheinmetall musiał oferować swoje czołgi Marder „prawie jak kwaśne piwo, ponieważ Kancelaria nie wydaje zezwoleń na ich eksport”. Związek żałuje, że kanclerz podczas wizyty w Kijowie nie wspomniał o łasicach, a jedynie formalnie powtórzył, że rząd federalny dotrzyma obietnic.

„Ale obietnic jest za mało, w tej fazie wojny Ukraina potrzebuje oprócz artylerii czołgów bojowych i transporterów opancerzonych” – ostrzegł lider grupy. dołączyć do UE”.

Nie usłyszałby prośby o czołgi od swojego gospodarza: kanclerza Olafa Scholza (z lewej) i prezydenta Emmanuela Macrona…Zdjęcie: Kay Nietfeld/dpa

We wniosku Unia wspiera również dostawy opancerzonych pojazdów ratowniczych i opancerzonych pojazdów do układania mostów na Ukrainę. Obrońcy pilnie potrzebują takich systemów na wschodzie kraju w walce z armią rosyjską. Czołgi ratownicze i inżynieryjne, które można szybko dostarczyć z Niemiec, są potrzebne m.in. dlatego, że Rosjanie często niszczą mosty z powodów wojskowo-taktycznych.

Oczywiście wkrótce pojawi się kwestia dostawy czołgów podstawowych Leopard 1. „Nie wspominamy o nich jeszcze w aplikacji, ponieważ chcemy uruchomić to, co jest natychmiast dostępne” – powiedział Wadephul.

Odrzucił argument rządu, że główne czołgi bojowe Zachodu mogą wpaść w ręce Rosjan i tym samym zapoznać się z nowoczesnymi technologiami: „Leopard 1 to czołg podstawowy z lat 70., to nie jest nowoczesny system uzbrojenia. Ale jest pomocą dla Ukraińców, którzy tracą każdą fajkę.

Więcej informacji o wojnie ukraińskiej w Tagesspiegel Plus:

Kanclerz Scholz wyraźnie odrzucił wezwania do dostaw czołgów w czwartek wieczorem. Po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie wyjaśnił w ARD, że wcale nie dlatego, że chcieli tego przywódcy Kijowa. Wręcz przeciwnie, życzeniem prezydenta było zwiększenie artylerii do walk na wschodzie kraju, a to właśnie zapewniają Niemcy.

Z Tymczasem ambasador Ukrainy Andriej Melnyk zażądał dostarczenia 88 czołgów podstawowych Leopard 1 i 100 wozów bojowych piechoty Marder.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.