Katarina Barley w „Early Start”: „Polska i Węgry narażają UE na ryzyko”

Katarina Jęczmień w „Wczesnym starcie”
„Polska i Węgry zagrażają UE”

Wiceprzewodniczący UE Jęczmień powiedział, że UE „nie może tak postępować”, jeśli nie zrobi teraz czegoś, by przeciwdziałać antyunijnemu trendowi. Pochodzi z Węgier. Polska od tego czasu dołączyła i przejęła kurs.

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley ostrzega przed upadkiem Unii Europejskiej. Wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego rząd w Warszawie pożegnał się z europejską wspólnotą prawniczą – powiedział polityk SPD w „Early Start” w ntv.

Ta antyeuropejska tendencja ma swój początek na Węgrzech: „Efekt lawinowy rozpoczął się na Węgrzech. Tamtejsze warunki nie są już demokratyczne”, wyjaśnia Barley. Polski rząd przyjął autokratyczne myślenie węgierskiego premiera Viktora Orbána. „Z Polską i Węgrami mamy dwa kraje, które od kilku lat pracują nad zmianą naszego rozumienia demokracji i rządów prawa”.

Inne kraje UE, takie jak Słowenia, również są zagrożone tym rozwojem. Zdaniem polityka SPD państwa te nie zadowoliłyby się zniesieniem niezależności wymiaru sprawiedliwości we własnym kraju, ale chciałyby ją przenieść na całą Unię Europejską. „Widzę konkretne niebezpieczeństwo, że jeśli nic nie zrobimy teraz, Unia Europejska nie może dalej tak postępować” – ostrzegł Barley: „Niebezpieczeństwo jest absolutnie realne. Dlatego UE musi w końcu działać bardziej konsekwentnie”.

Odnosząc się do sytuacji na granicy Polski z Białorusią Jęczmień powiedział, że kryzys ten wyraźnie pokazał to, czego nie udało się osiągnąć na szczeblu europejskim. „Obecnie widzimy wpływ wielu lat nieudanych polityk migracyjnych” – powiedział Barley. Nowy rząd federalny musi prowadzić kampanię na rzecz wspólnej polityki migracyjnej w Radzie UE. „Jeśli Unia Europejska nie ma wspólnej polityki migracyjnej, naraża się na szantaż”.

Osiągnięcie wspólnej unijnej polityki migracyjnej jest niezwykle trudne, mówi Jęczmień, ponieważ kraje takie jak Węgry i Polska od lat nie chcą mieć nic wspólnego ze sprawą uchodźców. Polska staje się ofiarą własnej polityki. „Być może obecny rozwój sytuacji uświadomi Polsce, że nie może tego zrobić sama”. Jednocześnie Barley zwrócił uwagę, że obecny kryzys migracyjny na granicach Polski to nie tylko problem polski, ale przede wszystkim europejski. Dlatego słuszne jest obiecanie Polsce wsparcia teraz w tym kryzysie.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *