kijów: Stany Zjednoczone nie sprzeciwiają się przekazaniu przez Polskę samolotów wojskowych Ukrainie

Urzędnicy w Waszyngtonie „nie sprzeciwiają się transferowi samolotów. O ile możemy wnioskować, piłka jest teraz po polskiej stronie. Będziemy nadal omawiać tę kwestię w rozmowach z naszymi polskimi odpowiednikami – powiedział AFP ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba w pisemnych komentarzach.

Jego uwagi pojawiły się wkrótce po spotkaniu prezydenta USA Joe Bidena z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem w Polsce. Biden udał się do NATO, aby wzmocnić poparcie USA dla sąsiedniej Ukrainy.

Na początku tego miesiąca Pentagon w końcu odrzucił plan przeniesienia myśliwców z Polski na Ukrainę w celu walki z siłami rosyjskimi, które go zaatakowały, mówiąc, że „bardzo ryzykowne” posunięcie można uznać za eskalację.

Kwestia przerzutów samolotów, którą ukraińscy przywódcy chcieli załatwić, aby przeciwstawić się rosyjskiej agresji w przestworzach, stała się zauważalną przeszkodą dla skądinąd silnego sojuszu między Stanami Zjednoczonymi a ich europejskimi sojusznikami podczas inwazji z Moskwy.

Polska zaoferowała wysłanie na Ukrainę radzieckich myśliwców MiG-29 przez bazę Sił Powietrznych USA w Ramstein w Niemczech i wymianę samolotu na amerykański F-16.

„Ukraina desperacko potrzebuje więcej myśliwców”, powiedział Kuleba w oświadczeniu, mówiąc, że Kyjiv potrzebował ich, aby „zrównoważyć niebo” i zapobiec „zabijaniu większej liczby cywilów przez Rosję”.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *