Klimatolog przepowiada cudowną pogodę, nagrzewa się do +16: słonecznym dniom towarzyszyć będzie nieprzyjemny problem

Według niego słoneczną, spokojną i suchą pogodę powoduje teraz silny antycyklon (jak na tę porę roku) nad Europą Wschodnią (ciśnienie w centrum – 1046 hPa).

„Pogoda antycyklonowa jest również powszechna w Europie Środkowej. Cóż, patrząc na całą półkulę północną, można zauważyć, że system uszczelnień wysokociśnieniowych rozciąga się od zachodu Irlandii do półwyspu z Czukczi we wschodniej Eurazji.

Tylko wyż azjatycki (syberyjski) jest pochodną zimnego, suchego i gęstego powietrza na powierzchni, podczas gdy wyż wschodnioeuropejski jest wynikiem procesu blokowania nad Europą w dynamicznej interakcji. Ten ostatni czynnik zapewnia długoterminową stabilność meteorologiczną na dużym obszarze. Dlatego najbardziej zmiennymi elementami meteorologicznymi na Litwie w ostatnich dniach są maksymalna temperatura w ciągu dnia i minimalna temperatura powietrza w nocy – zaznaczył.

Według klimatologa najgorętszym dniem był wtorek, kiedy maksymalna temperatura powietrza w wielu regionach sięgała +11 – +12°C, a najniższą temperaturę zanotowano dziś rano na wschodzie, południowym wschodzie i północnym wschodzie kraju.

„Powietrze pod wysokim ciśnieniem jest nieodłączne od inwersji temperatury powietrza, które służą jako warstwy zatrzymujące powietrze. Szczególnie niekorzystne warunki stwarza powstawanie podpowierzchniowych inwersji, które wychwytują różne zanieczyszczenia i aerozole blisko powierzchni ziemi, takie jak emisje z niskich kominów, emisje samochodowe i cząstki unoszone z powierzchni.

Dane z kowieńskiej stacji radiosondowej (pomiary wykonywane raz dziennie o godzinie 14:00) wskazują, że dziś w nocy inwersja gruntu pokryła prawie 190 m warstwy atmosferycznej, a wczoraj około 150 m. Ponadto mieszanie powietrza jest zaburzone w niższych warstwach atmosfery przez prawie 2 km z powodu wysokich (choć słabszych) inwersji i warstw izotermicznych. »

G. Stankūnavičius wyjaśnił, że obecnie najwyższe stężenie pyłu zawieszonego (PM10) według danych Agencji Ochrony Środowiska występuje w Kłajpedzie i znacznie przekracza dzienne limity stężeń.

„Nawiasem mówiąc, nie jest to w Kłajpedzie nowość: każdej wiosny ze słabym wiatrem południowo-wschodnim, odwróceniem gruntu i suchą pogodą, zanieczyszczenia miejskie (głównie różne aerozole, a także PM10) nie tylko nie opuszczają obszaru miejskiego, ale są „zamknięte” ze względu na zwiększone turbulencje nad morzem i wiatr (choć słaby), który rozwija się w ciągu dnia.

Ponadto pył zawieszony dostaje się do miasta z okolicznych obszarów rolniczych i osiedli. Aerozole w powietrzu to nie tylko konsekwencja urbanizacji. Kilka dni temu stosunkowo głęboki wir cyklonowy przesunął się z Atlantyku w kierunku północno-zachodniej Afryki. Silne wiatry południowo-południowo-wschodnie spowodowały duże gradienty ciśnienia przed (na wschód) cyklonu oraz wywołały burze piaskowe i pyłowe nad północną Algierią. Strumień gorącego, suchego powietrza wraz z unoszącym się pyłem pustynnym dotarł wkrótce do Hiszpanii, południowej Francji, a później na zachodnie i południowe ziemie niemieckie, a wreszcie do Kanału La Manche, południowej Anglii i Portugalii. »



Pierwszy wiosenny poranek w Wilnie

© DELFI / Julius Kalinskas

Klimatolog powiedział, że to spowodowało, że niebo stało się pomarańczowe i czerwone, a tarcza słoneczna była słabo widoczna nawet w niskich chmurach.

„Budynki, samochody, a nawet śnieg w południowo-zachodnich Alpach pokrył się cienką warstwą żółto-pomarańczowego pyłu. Dziś bardzo niekorzystne warunki dla zdrowia ludzkiego utrzymują się w niektórych częściach południowej Europy. Hiszpania, a także na polskim Śląsku i czeskich Morawach ( głównie z powodu cząstek PM10 i PM2,5).

Według G. Stankūnavičiusa w ciągu najbliższych kilku dni systemy antycyklonowe Europy Środkowej i Wschodniej połączą się i utworzą duży i potężny europejski antycyklon z centrum nad Bałtykiem.

„Właśnie wtedy doszliśmy do naszej wiedzy. Dlatego w regionie bałtyckim i na Litwie pogoda (pod względem upałów) tylko się poprawi. W weekend temperatura powietrza wzrośnie do +6 – +11°C w dzień i lekkie zimno – -1 – -6°C w nocy.W przyszłym tygodniu pogoda jeszcze się ociepli – w środku tygodnia temperatura powietrza będzie wynosić około 0°C w nocy, w niektórych miejscach -2 – -4 ° C, w dzień wzrośnie do +11 – +16 ° C (nad morzem +7 – +12 ° C).

W ciągu dnia wilgotność względna pozostanie niska. Większych zmian pogody nie mogliśmy się spodziewać do końca przyszłego tygodnia. Wspomniany antycyklon ocieplający duże obszary znacznie ociepli pogodę na Ukrainie i na Bałkanach, ale będzie wyjątkowo chłodny na większości terytorium Turcji i Bliskiego Wschodu. »

Napisał też, że w tym roku w przyszłym tygodniu pogoda będzie bardzo gorąca i słoneczna w Europie Środkowej i północnych Bałkanach (wschodnie Niemcy, Węgry, Serbia, Rumunia, Chorwacja) oraz zachodniej Francji i Portugalii.

„Po południu temperatura powietrza wzrośnie do +17 – +21 ° C, a w Portugalii – do +21 – +24 ° C.

Zgodnie z długoterminową prognozą pogody, cyrkulacja antycyklonowa w Europie ma osłabnąć do końca miesiąca, a początek przyszłego miesiąca będzie wilgotniejszy i nieco chłodniejszy niż w drugiej połowie marca. »

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *