Konflikt graniczny z Polską: białoruscy żołnierze podobno niszczą ogrodzenie graniczne

Stan: 13.11.2021 20:10

W sporze granicznym z Polską białoruscy żołnierze podobno zniszczyli barierę graniczną, aby najwyraźniej umożliwić migrantom przekroczenie granicy. Wcześniej polscy urzędnicy znaleźli na granicy ciało młodego Syryjczyka.

Spór graniczny między Białorusią a Polską wciąż się nasila. Według polskich pograniczników białoruscy żołnierze zaczęli z dnia na dzień niszczyć tymczasowe ogrodzenie graniczne w pobliżu wsi Czeremcha i oślepili polskie siły bezpieczeństwa wiązkami laserowymi.

Prawie 100 migrantów czekało na przekroczenie granicy. „Białoruś dostarczali cudzoziemcom gaz łzawiący, który był używany przeciwko polskim służbom” – mówili strażnicy graniczni. Tłum nie mógł przekroczyć granicy.

Martwy Syryjczyk znaleziony na granicy

Polska policja już wcześniej znalazła ciało młodego Syryjczyka w lesie na granicy z Białorusią. Urzędnicy powiedzieli, że zmarłego znaleziono dzień wcześniej w pobliżu wsi Wólka Terechowska. Dodał, że nie można było ustalić dokładnej przyczyny śmierci.

W trwającym od kilku miesięcy sporze migracyjnym z Białorusią odnotowano co najmniej dziewięć zgonów.

Syryjskie linie lotnicze zawieszają loty do Mińska

Tymczasem prywatne syryjskie linie lotnicze Cham Wings zawiesiły loty na Białoruś. Trasa do Mińska nie będzie już obsługiwana, ponieważ linia lotnicza „nie potrafi odróżnić podróżnych od migrantów” wśród pasażerów, poinformowała linia lotnicza. „Ze względu na trudną sytuację na granicy białorusko-polskiej oraz fakt, że większość podróżnych naszych lotów do Mińska to obywatele Syrii, zdecydowaliśmy się odwołać nasze loty do Mińska” – wyjaśnił Cham Wings.

Turecki rząd wcześniej zakazał podróżowania na Białoruś osobom z Syrii, Iraku i Jemenu. Turkish Airlines oferują jedno z najpopularniejszych połączeń międzynarodowych do Mińska.

Łukaszenka tworzy niestabilność w konfederacji

UE oskarża rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o zachęcanie do nowej fali masowej migracji, a tym samym tworzenie niestabilności w konfederacji państw. Chciał się zemścić za sankcje, jakie UE nałożyła na jego rząd za brutalną rozprawę z dysydentami na Białorusi.

UE mówi o „ataku hybrydowym”. Białoruś zaprzeczyła zarzutom, ale powiedziała, że ​​uchodźcy i migranci nie będą już mieli zakazu wjazdu do UE. Według polskich straży granicznych od początku roku doszło do 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w tym 17 tys. w samym październiku.

Zamiast blokady namioty dla migrantów

Polska, Litwa i Łotwa ostatnio zaostrzyły bezpieczeństwo swoich granic, blokując nowy szlak migracyjny. Wraz ze zbliżaniem się zimy i spadkiem temperatur sytuacja wielu osób przebywających na obszarze przygranicznym staje się coraz bardziej niebezpieczna.

Nie widać złagodzenia sytuacji. Białoruska państwowa agencja informacyjna Belta poinformowała, że ​​Łukaszenka nakazał wojsku rozstawić namioty na granicy. Powiedział, że można tam gromadzić żywność i inną pomoc humanitarną i rozdawać ją migrantom.

Z informacją Jana Pallokata, ARD Studio Warszawa

Polscy pogranicznicy: Białoruś obniża barierę graniczną

Jan Pallokat, ARD Warszawa, 13.11.2021 12:39

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *