Konserwatorstwo – Trwa spór o poszerzenie Odry: Polska rozpoczyna prace budowlane – Wiedza

Poczdam (dpa/bb) – Spór z Polską o rozbudowę Odry wciąż się tli. Decyzja strony polskiej w sprawie sprzeciwu brandenburskiego Ministerstwa Środowiska wobec przeprowadzonej przez Polskę transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko została przesunięta z końca lutego na koniec kwietnia – poinformował minister Axel Vogel w komisji ds. Środa środowisko. . Z punktu widzenia resortu nie uwzględniono w wystarczającym stopniu skutków budowy ostróg dla fauny i flory. „Cała historia jest bardzo nieprzyjemna. To nie jest przykład dobrej współpracy między stroną polską i niemiecką” – skrytykował Vogel.

Strzechy to tamy wzniesione prostopadle do brzegu, skierowane w stronę środka rzeki. Według ministra środowiska strona polska ustaliła już fakty i rozpoczęła prace budowlane na ostróg bez informowania strony niemieckiej. Zamiast tego obywatele i organizacje ekologiczne zwróciliby na to uwagę. Według Vogla ministerstwo zamierza wydać oświadczenie w całej sprawie do 17 marca.

Niemiecki minister środowiska poinformował, że trwa mapowanie zasobów rybnych. Można to wykorzystać do ustalenia, czy siedlisko zwierząt ulega pogorszeniu z powodu projektu.

Według danych Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry sąsiedni stan planuje od 2023 r. całkowicie odnowić 60 ostróg i wybudować pięć nowych na 15-kilometrowym odcinku. W tym celu, według kierownika Dirka Treichela, mają powstać tzw. tamy wzdłużne. To zatamuje rzekę, zwiększy przepływ i usunie osad na dnie, aby umożliwić żeglugę. Wpływ na przyrodę w parku narodowym jest ogromny.

Przedłużenie Odry powinno zatem gwarantować lepszą ewakuację przyszłych powodzi. Ponadto należy ułatwić korzystanie z niemiecko-polskiej floty lodołamaczy. Ekolodzy po obu stronach Odry widzą w realizacji tego porozumienia zagrożenie dla ochrony przeciwpowodziowej i środowiska.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu oraz członek Bundestagu Michael Kellner (Bündnis 90/Zieloni) wyraził zaniepokojenie podczas wizyty w parku narodowym w zeszłym tygodniu. „Nie ma sensu przedłużać rzeki tylko z jednej strony. Po stronie niemieckiej nie widzę, jak można przedłużyć Odrę bez naruszania dyrektywy fauno-flory-siedliskowej i dyrektywy ramowej w sprawie „wody” – dodał. wyjaśnione. Środa. Raport zlecony przez Zielonych w Parlamencie Europejskim dowodzi, że poszerzenie Odry jest niezgodne z prawem europejskim – dodał. „Powinno to powstrzymać unijne finansowanie tego szalonego projektu, a Polska powinna natychmiast przerwać prace budowlane”.

© dpa-infocom, dpa:220309-99-452349/3

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.