Kraje UE odrzucają kontrakty: słaba solidarność gazowa z Niemcami

Stan: 09.09.2022 17:04

Od 2018 r. sąsiedzi UE rzeczywiście musieli zawierać umowy dwustronne, aby pomagać sobie nawzajem w przypadku zagrożenia gazowego. Jednak z niemieckiego punktu widzenia umowy te postępują bardzo powoli.

Solidarność w UE nie jest tak dobra, jeśli chodzi o gaz: kilku sąsiadów UE nie chce obecnie zawrzeć umowy z Niemcami o wzajemnych dostawach gazu w przypadku „kryzysu”. Wynika to z pisemnego raportu Ministerstwa Gospodarki dla Komisji Ochrony Klimatu i Energii Bundestagu, który jest dostępny w kilku mediach.

Zgodnie z listem, w niektórych krajach UE jest obecnie trudno. Do tej pory Niemcy zawarły taką umowę tylko z Danią i Austrią. „Z drugiej strony Belgia, Luksemburg, Holandia i Polska unikają konstruktywnych negocjacji i zawierania z nami dwustronnych porozumień solidarnościowych” – cytuje w liście agencja dpa.

Stany odrzucają zasadę rekompensaty

Kontrakty mają na celu uregulowanie procesów i wzajemnych zobowiązań dotyczących dostaw gazu ziemnego, które w skrajnych przypadkach byłyby konieczne do zabezpieczenia istotnych dostaw gazu ziemnego do odbiorców chronionych – czytamy w dokumencie. Innymi słowy: chodzi o ogólną stabilność sieci elektrowni gazowych w celu zagwarantowania zaopatrzenia gospodarstw domowych lub usług socjalnych.

Pojawiają się również problemy w toczących się negocjacjach z Czechami i Włochami. Mówi się, że strona włoska będzie mogła ponownie uaktywnić się dopiero po wyborach parlamentarnych. Ogólnie rzecz biorąc, według raportu, rozmowy często się psują ze względu na planowane zasady odszkodowań. Gdyby gaz w Niemczech miał zostać wywłaszczony w celu udostępnienia go państwom sąsiednim, Niemcy musiałyby płacić wywłaszczonym firmom odszkodowanie m.in. za gaz i utracone wydobycie. „W szczególności cytowane państwa odrzucają tę regulację”.

Umowy przymusowe zgodnie z przepisami europejskimi

Obecnie zatem „trudno oczekiwać postępu”. Na pytanie dpa Ministerstwo Gospodarki odniosło się do tzw. Rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu, które weszło w życie pod koniec 2018 roku. dostaw szczególnie chronionych grup klientów.

W lipcu Ministerstwo Gospodarki uzgodniło z Czechami zawarcie umowy na początku zimy. Holandia publicznie oświadczyła, że ​​„w przypadku poważnego niedoboru gazu Niemcy na pewno się tego trzymają”. Trwają negocjacje z innymi krajami.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *