Kretschmer rozpoczyna delikatną debatę z powodu braku gazu

U Michaela Kretschmera ponownie odkopuje się stare zdjęcia. Jak to w Moskwie, ale Władimir Putin go nie odbiera i zamiast tego Kretschmer siedzi na kanapie i może dzwonić do Putina z dość przestarzałego telefonu. W tym czasie, w kwietniu 2021 r., był też jednym z największych zwolenników rosyjskiego zamówienia na szczepionki Sputnik – bo może być lepiej przyjęty w Saksonii niż inni. Dziś premier Saksonii przyjął nowy ton, który sprawia, że ​​lider CDU Friedrich Merz czuje się niekomfortowo w kontaktach z prezydentem Putinem w czasie wojny. Z obawy przed wyczerpaniem zapasów gazu.

„Musimy pracować nad zamrożeniem tej wojny” – podkreślił Kretschmer. Merz woli tego nie komentować, co mówi samo za siebie. Był pierwszym wybitnym niemieckim politykiem w Kijowie i przeforsował koalicję sygnalizacji świetlnej, by zdecydowała się na dostawę ciężkiego uzbrojenia – choć do tej pory dostarczono tylko siedem samobieżnych haubic. Powstrzymaj Putina bronią to linia Merz. Rozmowa z Putinem i zamrożenie wojny to plan Kretschmera.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Niemcy muszą odgrywać rolę mediatora, mówi, w kierunku kanclerza Olafa Scholza (SPD), który jest bardziej zestrojony z lewicą SPD niż z kierownictwem CDU, ale w Saksonii wielu obywateli podziela właśnie taką postawę, wielu postrzega dostawy broni jako bardzo niebezpieczną eskalację.

Lider CDU Friedrich Merz 3 maja w Irpinie na Ukrainie.
© Efrem Lukatsky/AP/dpa

Kretschmer podkreśla, że ​​nie oznacza to, że Ukraina musi oddać terytorium. Wojna rosyjska jest niesprawiedliwością i zbrodnią. Ale jasne jest, że wojna pogrąża cały świat, aw szczególności Europę, w chaosie. Jeśli tak dalej pójdzie, grozi nam utrata siły ekonomicznej niezbędnej do zorganizowania bezpieczeństwa i zachowania konkurencyjności. „Jestem głęboko przekonany, że potrzebujemy tych dostaw surowców”.

[Der Nachrichtenüberblick aus der Hauptstadt: Schon rund 57.000 Leserinnen und Leser informieren sich zweimal täglich mit unseren kompakten überregionalen Newslettern. Melden Sie sich jetzt kostenlos hier an.]

Czy zamrożenie nie oznacza utraty terytorium na rzecz Rosji?

Ale czy zamrożenie wojny nie oznacza, że ​​Ukraina straci duże obszary na wschodzie po Krymie, nawet jeśli go nie uzna? Jednocześnie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow dał jasno do zrozumienia, że ​​chce dotrzeć na wschód, na południową Ukrainę. Anektowanie przez Rosję strategicznie ważnego miasta portowego Odessa oznaczałoby katastrofę dla Kijowa i mogłoby przyspieszyć jego upadek, obawiają się eksperci.

„Rosja nie chce rozmawiać, nie chce negocjować, nie chce przestać popełniać najgorszych zbrodni” – powiedziała polityk obrony FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Każde wezwanie, że „musimy zbliżyć się do Rosji” nie tylko ignoruje katastrofalne konsekwencje dla Niemiec, ale także kpi z Ukrainy, kpi z wolności, kpi z praw człowieka.

Baerbock jest zirytowany

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) wyraziła swoje zirytowanie wypowiedziami Kretschmera: Jestem nieco zdziwiona wypowiedziami, ponieważ ani niemiecki rząd federalny, ani żaden inny kraj w Europie nie chciał nigdy, by ponownie wybuchła wojna na tym kontynencie” – powiedziała w środę Baerbock. wieczorem w Hanowerze na cyklu imprez „RND na miejscu” sieci redakcyjnej Niemcy.

Niemcy i wiele innych krajów wielokrotnie próbowało utrzymać kontakt z Rosją. „Premier mówi:„ Po prostu mów ”, mimo że kanclerz kilka razy dzwonił do prezydenta Rosji, a sekretarz generalny ONZ był w Moskwie” – powiedział Baerbock.

Odnosząc się do stwierdzenia Kretschmera, że ​​​​Niemcy muszą działać, aby wojna została „zamrożona”, Baerbock powiedział: „Nie wiem, co to znaczy”.

Kanclerz Olaf Scholz początkowo wierzył w negocjacje z Władimirem Putinem.
Kanclerz Olaf Scholz początkowo wierzył w negocjacje z Władimirem Putinem.
© Michaił Klimentjew/Biuro prasowe prezydenta Rosji/Sputnik/dpa

Krytycy FDP i Melnyka, pochwały dla Wagenknechta i AfD

Były ambasador Ukrainy Andrij Melnyk powiedział o Kretschmerze: „Twoje ciągłe samozadowolenie wobec zbrodniarza wojennego Putina jest obrzydliwe”. Lewicowa polityczka Sahra Wagenknecht chwali Kretschmera, bo „rosyjskie surowce, a przede wszystkim relatywnie tania rosyjska energia są warunkiem istnienia konkurencyjnego niemieckiego przemysłu”. linia.

Czy zmieniają się nastroje ludności?

Ostatecznie wyznanie Kretschmera odzwierciedla równie podzielaną w Berlinie troskę: że nastroje mogą się zmienić. „Po raz pierwszy od połowy lutego Niemcy nie martwią się już nie sytuacją na Ukrainie (63%), ale dostawami energii (69%) – wynika z opinii instytutu Forsa.

53% widzi większe szkody dla Niemiec niż dla Rosji w wyniku sankcji. Pomimo dwóch pakietów pomocowych o wartości ponad 30 miliardów euro, mniej niż jedna trzecia Niemców uważa, że ​​rząd federalny robi wystarczająco dużo, aby walczyć z rosnącymi cenami energii.

Psycholog rynku Dirk Ziems, który wraz ze swoim zespołem bada, jak czują się Niemcy, również ostrzega przed wahaniami nastrojów. „Cała wojna jest teraz daleko od przeciętnego obywatela. Zainteresowanie nadal jest duże, ale nie ma już tej formy natychmiastowego niepokoju. Zwłaszcza jeśli wzrośnie presja ekonomiczna, solidarność z Ukrainą może osłabnąć.

Szef CSU zakwestionował ostatnio strategię sankcji

Premier Bawarii Markus Söder (CSU), który również wcześniej dostrzegał jego bliskość z Putinem, zwrócił ostatnio uwagę na szkody wyrządzone jego własnemu krajowi w związku z dławieniem dostaw rosyjskiego gazu przez gazociąg Nord Stream 1. „Strategia szybkiego doprowadzenia Rosji do rzucenie na kolana sankcjami jak dotąd nie zadziałało” – powiedział „Bildowi”.

„Zachodnia broń okazała się jak dotąd znacznie skuteczniejsza przeciwko Rosji niż nałożone sankcje”. Ale te wypowiedzi przyprawiają CDU i CSU o ból brzucha, więc ponownie oczekuje się jasnego stanowiska publicznego. Podczas przemówienia otwierającego rekolekcje państwowej grupy CSU na tle majestatycznego klasztoru Banz Söder znów brzmi inaczej.

Przygląda się też krytycznemu nastawieniu swojego państwa do sankcji i dostaw broni: Michael Kretschmer (CDU), premier Saksonii.
Przygląda się też krytycznemu nastawieniu swojego państwa do sankcji i dostaw broni: Michael Kretschmer (CDU), premier Saksonii.
© Robert Michael/dpa

Söder pyta na czerwonym świetle: „Gdzie jest gaz zastępczy”?

Szef CSU z powagą podkreśla, że ​​jego partia obstaje przy sankcjach „bez zastrzeżeń”. Rząd federalny musi jednak dotrzymać obietnicy, że Niemcy dobrze przeżyją zimę pomimo sankcji. „Gdzie jest gaz zastępczy?” – pyta Söder i ostrzega, że ​​wschód i południe republiki nie powinny pozostawać w tyle, jeśli chodzi o dostawy gazu w przypadku jego niedoboru. Jeszcze bardziej dystansuje się szef grupy regionalnej CSU Alexander Dobrindt: „Specjalne stanowisko zajmuje Michael Kretschmer. Ale nie taka jest postawa CDU i CSU.

Ekspert ds. obrony CDU ostrzega przed nowymi napływami uchodźców

Ekspert ds. obrony CDU, Roderich Kieswetter, który towarzyszył Merzowi w wizycie w Kijowie, wypowiedział się w wywiadzie dla „Tagesspiegel” o „mniejszej opinii” w Unii. Ale dostrzega również niebezpieczeństwo punktu zwrotnego, dlatego potrzebna jest bardziej przekonująca praca z obywatelami. Oczywiście do obecnej sytuacji przyczyniła się również polityka energetyczna Unii.

„Musimy teraz pokornie pracować, aby zapewnić utrzymanie spójności społecznej” – powiedział Kiesewetter. Gdyby Rosja nadal się rozwijała, kraj opuściłoby 15 do 20 milionów ludzi zamiast 7 milionów. „Tak, a wtedy w Polsce jest nie 3 mln i 800 tys. w domu, ale 3 mln w kraju i 5,6 mln w Polsce”.

Markus Söder i Alexander Dobrindt jadą na letnie rekolekcje CSU State Group 2022 w klasztorze Banz.
Markus Söder i Alexander Dobrindt jadą na letnie rekolekcje CSU State Group 2022 w klasztorze Banz.
© IMAGO/Chris Emil Janssen

Kiesewetter uważa plan wymiany pierścieni Scholza za porażkę

Teraz potrzebne jest przede wszystkim polityczne przywództwo ze strony kanclerza Olafa Scholza – i więcej odwagi. Kieswetter otrzymał informację z polskiego MSZ, według której panuje tam wielka gorycz, ponieważ planowana wymiana pierścieni czołgów nie rusza, a Niemcy chcą dostarczyć dopiero około 20 czołgów Leopard 2 od kwietnia 2023 r., choć Polska ma już prawie 300. Czołgi T-72. przekazał czołgi Ukrainie.

Nic więc dziwnego, że kraje Europy Wschodniej, takie jak Polska, patrzą na Stany Zjednoczone i teraz kupują czołgi Abrams. Grasz z szeroko otwartymi oczami na zaufaniu, które zostało zbudowane przez lata. W Komisji Spraw Zagranicznych Scholz opisał bezpośrednią dostawę czołgów Marder na Ukrainę jako „straszną eskalację”, ale jednocześnie powiedział, że gdyby Stany Zjednoczone dostarczyły czołgi bezpośrednio, to też by się stało. Kiesewetter postrzega Scholza jako bardzo niebezpieczną formę taktyki dla Ukrainy.

Do strony głównej

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *