Krytyka SPD wobec Maischbergera: „Byliśmy ślepi, naiwni – i kryminalnie naiwni”

Zaktualizowano 23.06.2022 07:41

Redaktor „Pioniera” wyraził rozczarowanie wahaniami dotyczącymi dostaw niemieckiej broni na Ukrainę. Z drugiej strony dziennikarz „taz” okrzyknął „przywództwo od tyłu” kanclerza Olafa Scholza (SPD) i zaatakował lidera CDU Friedricha Merza. Były minister finansów SPD Peer Steinbrück ostro skrytykował byłego kanclerza Gerharda Schröder

To był temat „Maischbergera”

Trwająca wojna na Ukrainie i rola kanclerza Scholza na wyczekiwanie przez wiele miesięcy sprawiały, że Niemcy i ich sojusznicy byli zajęci. Sandra Maischberger dyskutowała również kontrowersyjnie ze swoimi gośćmi, jak ocenić postawę i komunikację Scholza.

Ponadto środowa edycja ich talk-show obejmowała również podwyżkę kluczowych stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Stało się bulwarowe, gdy pojawiła się gwiazda telewizyjna Barbara Schöneberger.

Goście

  • Ulrich Wickert: Wyjaśnij coś z jak najmniejszą ilością emocji i nie utknij? Dla pierwszego (moderatora przedmiotu dziennego) jest to definicja „scholz”. Nawiasem mówiąc, 79-latek nazwał przeciwieństwo zachowania kanclerza „Habecken”. Wickert był również zaskoczony, że uzna Niemcy za dominującą potęgę. „Wraz z Francją musimy być tymi, którzy posuwają Europę do przodu”. Publiczność nawet oklaskiwała. Niemcy powinny wreszcie przewodzić, ale inteligentnie. „Nawet jeśli to tylko pomysły”.
  • Michał Broker: Redaktor „Pioniera” był rozczarowany niechęcią Scholza do dostarczania broni na Ukrainę. Hamuje w wielu miejscach i mógł zrobić o wiele więcej. – Jest za późno, za późno. Bröcker chciał również, aby Niemcy mieli więcej przywództwa. „Musimy grać na naszej potędze gospodarczej w zakresie polityki bezpieczeństwa”. Jest w pośpiechu. Również w tym momencie widzowie studia wiwatowali.
  • Ulrike Hermann: Reporter „taz” jako jedyny uchronił Scholza przed oskarżeniem o wahanie. „Zełenski potrzebuje za granicą kogoś, kto jest wiarygodny do obwiniania” – powiedziała o ostrej krytyce ukraińskiego prezydenta. Musi sprawić, by ludzie zrozumieli, że jego kraj nie jest odpowiedzialny za możliwą porażkę w wojnie, „ale Zachód z powodu niewystarczających dostaw broni”. Odważna teza. Herrmann wyraźnie sprzeciwił się dalszej pracy trzech niemieckich reaktorów jądrowych, które nadal działają, aby opanować kryzys energetyczny. „Nawet gdyby elektrownie jądrowe nadal działały, nie rozwiązalibyśmy problemu z gazem”. Według Herrmanna, lider CDU Friedrich Merz powiedział dokładnie to w przemówieniu. „Dużo mówi, ale nie ma pojęcia o faktach” – grawerował Herrmann. „A to jest niebezpieczne na dłuższą metę”.
  • Peer Steinbruck: Były federalny minister finansów (SPD) mianował swojego byłego kolegę z gabinetu Scholz „bardzo dobry i obeznany w tej sprawie człowiek”, ale też krytykował jego styl komunikacji i wątpił, by Scholz „znalazł jakąkolwiek komunikacyjną uwagę” na Niemców w obecnym kryzysie. Błędy swojej partii wobec Rosji tłumaczył udaną Ostpolitik Willy’ego Brandta. „Byliśmy ślepi, byliśmy naiwni i zbrodniczo naiwni. Nie sami, ale przede wszystkim SPD”. Głównym pytaniem dla Steinbrücka, który wyglądał na znacznie młodszego niż 75 lat, jest to, jak powinien wyglądać przyszły „modus vivendi z Rosją”? „Putin nie zostanie wyparty” był pewien Steinbrück. Polecił „duży kij pod stołem” do przyszłych dyskusji. Wreszcie, socjaldemokrata ostro skrytykował politykę stóp procentowych EBC, którą częściowo uznał za wysoką inflację. SPD spodziewa się trudnych czasów dla Niemców: znacznego spowolnienia wzrostu i końca paradygmatu prosperity dla Republiki Federalnej.
  • Barbara Schöneberger: Dla nowego moderatora „Czy rozumiesz zabawne?” Rozrywka jest „oczywiście” bardzo ważna nawet w tak trudnych czasach jak te. „Powinniśmy starać się być dobrymi ludźmi, bez względu na to, jakie wiadomości nas uderzają” – powiedziała gwiazda telewizyjna. Kiedy Maischberger zapytał ją, co myśli o Scholz, Schöneberger roześmiał się: „Gdzie jest Peer Steinbrück, kiedy go potrzebujesz?” Jedna z jego najśmieszniejszych i oczywiście niezbyt poważnych kwestii pochodzi od piosenkarza Robbiego Williamsa: „Za każdym razem, gdy go spotykałam, byłam niestety w ciąży”.

To był moment wieczoru w „Maischbergerze”

Mogło to być bezlitosne porozumienie z byłym kanclerzem, który znalazł się w impasie w związku (finansowym) z Rosją Władimira Putina. Peer Steinbrück żałował, że jego przyjaciel z partii, Gerhard Schröder, „zrujnował się dla podręczników historii”, mimo dobrych wyników jako kanclerz. Jasne słowa byłego kandydata na kanclerza, który przegrał wybory federalne w 2013 roku przeciwko Angeli Merkel. Ale Steinbrück nie żądał niczego: komitet partyjny Schrödera. Każdy musi o tym decydować sam.

Przeczytaj także: Były kanclerz Gerhard Schröder traci część swoich specjalnych praw

To był pojedynek mowy wieczoru

Dziennikarz „taz” Hermann postrzega rosnącą rolę przywódczą Niemiec na świecie jako zagrożenie i chwali styl przywództwa kanclerza. Scholz chce rozwiązywać problemy wspólnie z innymi narodami. – To nie znaczy, że nie prowadzi. Ale prowadzi z tyłu, a nie z przodu. Oskarżyła swojego kolegę Michaela Bröckera o preferowanie Idea „przywództwa, które stawiasz w mediach z dużą pewnością siebie”.

Reporter mógł tylko potrząsnąć głową. Nie, przywództwo, którego on chce, nie jest przywództwem „szerokim nogą, idź naprzód, proszę, chodź za mną”, ale idealnie przywództwem Trójkąta Weimarskiego z Polską, Francją i Niemcami. Ale ktoś musi rozpocząć debatę, mówi Bröckers. Chciał, aby Scholz był z przodu na czele, a nie zawsze z tyłu jako bierny widz. To właśnie oznacza dla niego „prowadzenie od tyłu”. Bröcker i Herrmann nie byli zadowoleni ze znalezienia wspólnej płaszczyzny w tej kwestii.

Tak walczyła Sandra Maischberger

Podczas rozmowy ze swoim gwiazdorskim gościem Peerem Steinbrückem gospodyni pokazała wszystkie swoje atuty. Sposób, w jaki przeszła do wkopania się w historyczne błędy SPD w jej zachowaniu wobec Rosji i ostatecznie przeszła do pościgu, tak że Steinbrück wyraźnie nazwała zaniedbania swojej partii, zasługuje na szacunek.

Maischberger wydawał się wtedy znacznie bardziej zrelaksowany w pobieżnej rozmowie z Barbarą Schöneberger. Poproszony o skomentowanie poszczególnych słów kluczowych, Maischberger powiedział do Schönebergera dziwne słowa: „Jedno zdanie o kurczakach!” Może byłby to też humorystyczny otwieracz drzwi i poprawiający nastrój w rozmowach niektórych poważnych polityków.

To jest podstawa

Co zrobić z ogromną inflacją, z potwornym wzrostem cen energii? Ulrich Wickert, który długo mieszkał we Francji i powiedział, że jest „skażony nuklearnie”, zaproponował kontynuację pracy trzech niemieckich reaktorów jądrowych i ograniczenie prędkości w celu oszczędzania energii. „Tak, mój Boże, czy 19 stopni to za mało?”, powiedział Wickert.

Kto oferuje niższą temperaturę w pomieszczeniu? Barbara Schöneberger powiedziała, że ​​mogłaby żyć w 17 stopniach i po prostu zarzuciłaby koc na głowę i włożyła gruby sweter. Podczas gdy Bröcker chciał, aby energia jądrowa była pomostem do energii odnawialnej, Herrmann wyraźnie zadeklarował się jako przeciwnik energii jądrowej.

Konkluzja dotycząca pozycji Niemiec na świecie iw Europie za kanclerza Olafa Scholza również była podzielona. SPD przez dziesięciolecia tłumiła ideę, „że Niemcy powinny odgrywać wiodącą rolę w świecie”, powiedział Peer Steinbrück. Chociaż lider SPD Lars Klingbeil powiedział to teraz publicznie – w porozumieniu z Scholzem – okaże się, jak te słowa przełożą się na konkretną politykę. Bo postulowany „punkt zwrotny” w niemieckiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa wydaje się być przede wszystkim zapowiedzią ograniczenia dostaw broni na Ukrainę.

Steinbrück stwierdził, że wojna ukraińska była również punktem zwrotnym dla Niemiec. Z powodu planów Putina dotyczących destabilizacji Europy i UE na dobrą dekadę „wszyscy zapadliśmy w polityczną śpiączkę. I dzisiaj się z niej budzimy”.

obraz zwiastuna: © /© WDR/Oliver Ziebe

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.