Kurs złotego do euro spadł do 12-letniego minimum

Od początku września polska waluta w stosunku do euro spadła o ponad 0,2 zł.

Kurs euro wzrósł do 4,7205 zł, poziomu niewidzianego od 31 marca 2009 r., po czym spadł do 4,6875 zł, gdy premier Mateusz Morawiecka obiecał „zrobić wszystko”, aby wzmocnić polską walutę.

Polska roczna inflacja podskoczyła w październiku do 6,8 proc. i był największy od dwóch dekad w Polsce, wykazał Departament Danych Statystycznych (CBS).

Na początku tego miesiąca polski bank centralny (NBP) podniósł stopę procentową o 0,5%. do 1,25%, aby sprostać gwałtownemu wzrostowi inflacji i była to druga podwyżka stóp procentowych od dwóch miesięcy.

Ale mało kto wierzy, że presja inflacyjna w Polsce gwałtownie spada.

„Nie widzimy, żeby bank centralny wykazywał prawdziwą wolę walki” – powiedział AFP Rafał Benecke, analityk ING Banku Śląskiego.
„W polskiej gospodarce zaczynają pojawiać się nierównowagi, a inwestorom się to nie podoba” – powiedział.

Według biznesowego portalu Bankier.pl, inflacja jest tylko jednym z czynników wpływających na kurs złotego.

Polska ryzykuje utratę finansowania kryzysowego w przypadku pandemii UE z powodu wątpliwości, czy zamierza przestrzegać praworządności.

Spadek kursu walutowego przyczynił się również do gwałtownego wzrostu IV fali zakażenia Covide-19 oraz kryzysu migrantów na granicy z Białorusią.

„Zamierzamy zrobić wszystko, zarówno komunikację, jak i poczucie realnego działania, przez co złoty nieznacznie się umocnił” – poinformował w poniedziałek lokalne media Morawiecka, dodając, że oczekuje, iż w ciągu najbliższych kilku kwartałów waluta ustabilizuje się.

„Jeżeli za tymi słowami (Morawiecka) pójdą działania, to wszystko na chwilę się zatrzyma… ale najpierw usuniemy inflację, nawet jeśli oznacza to chwilowe zatrzymanie wzrostu” – powiedział R. Benecke.

Kopiowanie tekstu wiadomości jest zabronione bez pisemnej zgody ELTA.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.