Latvijas Gaze nie widzi możliwości płacenia w rublach za rosyjski gaz, a Polska odmawia

Aigaras Kalvitis, prezes zarządu łotewskiej firmy gazowniczej Latvijas gaze, powiedział, że nie widzi możliwości, aby jego firma płaciła w rublach rosyjskich za importowany z Rosji gaz ziemny.

Wyjaśnił, że obecna umowa z Gazpromem przewiduje płatności w euro, więc nie jest jasne, jak można dokonywać płatności w rublach.

„Warunki obecnej umowy nie przewidują płatności innych niż w euro. Nie wyobrażam sobie, jak moglibyśmy płacić w innej walucie” – powiedział A. Kalvitis.

Rosyjski przywódca autorytarny Władimir Putin powiedział, że jego kraj zaakceptuje płatności w rublach za dostawy gazu do „wrogich krajów”, gdy Kreml dołączy wszystkich swoich członków do Unii Europejskiej. Polecił rządowi i bankowi centralnemu opracowanie w ciągu tygodnia zasad kupowania przez kupców gazu rubli na rosyjskim rynku za takie rozliczenia.

Gazprom jest głównym udziałowcem Latvijas Gaze, posiadającym 34%. akcjonariat. 28,97 procent Europejski Fundusz Inwestycyjny na rzecz Energii, Zmian Klimatu i Infrastruktury Marguerite posiada 18,26% udziałów. – niemiecka firma Uniper Ruhrgas International, 16%. – Itera Latvija, 2,77%. – Akcjonariusze mniejszościowi.

Polska również się wyrzeka

Polskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zapowiedziało, że nie zapłaci za rosyjski gaz w rublach rosyjskich, odrzucając taką prośbę gospodarza Kremla Władimira Putina dla „wrogich krajów”, ponieważ Rosja znalazła się w bezprecedensowych międzynarodowych sankcjach dotyczących wojna na Ukrainie.

„Właśnie wtedy do nas dotarło. Umowne sposoby rozliczeń. Nie pozwalają żadnej ze stron na ich dowolną zmianę. Wywiążemy się z naszych zobowiązań wynikających z dotychczasowej umowy” – cytował Pavla Majewskiego jako szefa PGNiG. .

Niemcy, które przed rosyjską inwazją na Ukrainę kupiły od Rosji 55% swoich akcji. konsumpcja gazu ziemnego, ostrzegł na początku tego tygodnia, że ​​takie żądanie ze strony Rosji stanowi złamanie kontraktu.

„Zapowiedź wpłaty w rublach to (…) zerwanie kontraktu i teraz będziemy rozmawiać z naszymi europejskimi partnerami, jak na to zareagujemy” – powiedział Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki.

Ze swojej strony Alfred Stern, szef austriackiego koncernu energetycznego OMV, powiedział, że obecna umowa z Gazpromem nie pozwala na płatności w rublach.

Długoterminowy kontrakt PGNiG z Gazpromem na zakup gazu eksportowanego jego gazociągami wygasa z końcem tego roku, a Warszawa wielokrotnie zgłaszała zamiar nieprzedłużania go.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *