Lenkijoje minimos ukrainiečių nacionalistų vykdytų lenkų žudynų metinės

W Polsce prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki poinformowali podczas Genocido aukų atminimo dienos rengīni kad dabar yra best laikas pasmerkti ukrainiečių vykdytas lenkų civilių žudynes per war, a także przygotować odpowiedni cmentarz dla ofiar .

„Niech ten trybunał naprawdę stanie się podstawą… nowej relacji między naszymi narodami a naszymi społeczeństwami, która… nasze dwa narody są bardzo potrzebne państwom w przyszłości, kiedy słabości staną się mocnymi stronami” – powiedział A. Duda .

Polska jest jednym z największych zwolenników Ukrainy, Kijów zmaga się z inwazją wojskową rozpoczętą przez Rosję tego lata. Warszawa wskazuje, kiedy walka ukraińska leży nawet w interesie Polski.

Od początku inwazji Polska przyjęła milion ukraińskich uchodźców, a Warszawa zapewnia sąsiadowi wsparcie polityczne, w tym możliwość eksportu towarów, w tym toreb.

Jednak stosunki między obydwoma krajami były napięte w latach 1942-1945. Przez dziesięciolecia, kiedy Polska i Ukraina znajdowały się pod kontrolą Moskwy, temat ten był tematem tabu, ale teraz sąsiadom nie jest łatwo dyskutować o tych wydarzeniach.

Historycy mówią, kiedy ponad 100 tys. lenkų, w tym kobiety, dzieci, dzieci, žuvo nuo Įjų naksabų ukrainiečių įkų per nationalistīņu vajų terytoria, kurios anuomet buvo Lenkijos pietrytinė srītas. Większość naszego obecnego regionu znajduje się na terytorium Ukrainy.

Wydarzenia tej masakry miały miejsce 11 lipca 1943 r. W „krwawą niedzielę” ukraińskie organizacje nacjonalistyczne (OUN) zorganizowały skoordynowane ataki na Polaków w ponad 100 wsiach, głównie na Wołoniu, podczas których ludzie modlili się o modlitwę.

W 2016 roku Polska ogłosiła 11 lipca dniem upamiętnienia tych tragedii. A. Duda i M. Morawiecki użyli tego określenia w swoich poniedziałkowych wystąpieniach.

Jednak Ukraina opisuje OUN jako bojownika o niepodległość. Na Ukrainie, jako suwerennych państwach, tożsamość jest również ściśle powiązana z tą organizacją.

Lenkijos lyderiai kakei kad neleisti užgydyti šios storinės amamių gios w czasach ogromnych wyzwań ze strony przeciwnych sąsiadów są celem pasitanautów w Moskwie.

Bez pisemnej zgody UAB „BNS” nie wolno publikować informacji BNS w agencjach informacyjnych, cytować ich w inny sposób oraz powielać w publicznych środkach informacyjnych w Internecie.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.