Litwa 22 marca – ZAWSZE

Litwa 22 marca przypomina ELTA:

1388 Papież Urbon VI potwierdził granice i prawa diecezji wileńskiej.

1786 W Warszawie urodził się Joachim Lelevel, polski historyk i polityk, działacz społeczny, jeden z przywódców powstania 1831 roku. Zmarł w 1861. W Paryżu (Francja).

1864 Konstantinas Kalinauskas, jeden z przywódców powstania 1863 roku, został powieszony na wileńskim placu Łukiskim.

1868 Filozof, pisarz i działacz kultury Vydūnas (Vilhelmas Storosta) urodził się w rejonie Szyłokarczym, Jonaičiai. Zmarł w 1953 r. Detmolde (Niemcy).

1922 Powstała Litewska Liga Sportowa.

1939 Litwa i Niemcy podpisały porozumienie o „dobrowolnym” przekazaniu regionu Kłajpedy Niemcom. Rozpoczęła się hitlerowska okupacja regionu Kłajpedy, która trwała prawie sześć lat.

1999 Archiwum litewskiej radiostacji Margutis działającej w Chicago zostało przeniesione do Departamentu Archiwów Litwy. Ten program radiowy zaczął nadawać w 1932 roku.

2001 Stepas Butautas, zasłużony mistrz sportu i słynny trener koszykówki, zmarł w Kownie w wieku 76 lat.

2004 Zbignevas Koliata, fryzjer z Wilna, został zwycięzcą pierwszego litewskiego konkursu fryzjerskiego „Złote Nożyczki 2003”. W konkursie wzięli udział mistrzowie z 36 miast z całego kraju.

Prezydent Dalia Grybauskaitė 2015 otrzymała nagrodę Człowieka Roku Ukrainy 2014 w Kijowie. Została przyznana litewskiemu przywódcy za silne poparcie dla niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej i aspiracji europejskich Ukrainy.

2018 Uważa się, że relikwie należące do prezydentów Litwy – pro memoria i laska prezydenta Antanasa Smetony oraz srebrna miarka i barometr prezydenta Aleksandras Stulginskis – zostały przekazane historycznej prezydencji w Kownie. Relikwie prezydentów przechowała i przekazała Litwie wspólnota litewska w Adelajdzie z okazji 100. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego. Wraz z darami zgromadzonymi przez społeczność litewską w Adelajdzie minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius przekazał Stałemu Prezydium Kowna oryginał listu prezydenta A. Smetony, napisanego w 1920 r. do Jonasa Vileitisa, ze swojej kolekcji osobistej.

2019 Na ścianie budynku dawnej Ambasady RP w Kownie (ul. Kęstučio 38) odsłonięto pamiątkową tablicę. działała Ambasada RP. Autorem tablicy jest Jonas Venckūnas, profesor Uniwersytetu Witolda Wielkiego. Napis na tablicy głosi: „W tym budynku od 1938 r. Od maja do października 1939 r. mieściła się Ambasada RP. Został założony w 1938. Marzec. i działał tymczasowo w Hotelu Lietuva.

ELTA przypomniała niektóre wydarzenia z 22 marca w różnych latach.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *