Litwa zapewni milionowe wsparcie wojskowe Ukrainie i przyjmie więcej żołnierzy NATO

Prezydent Cygan Nausda. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Litwa przeznaczy 10 mln. Euro jest warte wsparcia militarnego dla Ukrainy i wciąż może być zwiększane w zależności od potrzeb i możliwości. Prezydent Gitanas Nausda ogłosił to w środę po posiedzeniu Rady Obrony Państwa (VGT) pod jego kierownictwem. Wezwał także do szybszej akceptacji dodatkowych zdolności NATO na Litwie.

Pomożemy Ci i możemy kontynuować dość szybko. Zdecydowaliśmy się przeznaczyć co najmniej 10 mln. EUR. Jednak kwota ta może być wyższa, powiedział dziennikarzom G. Nausda.

Te i inne kwestie związane ze wspieraniem Ukrainy i umacnianiem bezpieczeństwa narodowego zostały omówione na posiedzeniu VGT w przeddzień nadzwyczajnego szczytu NATO w Brukseli w czwartek. Przywódcy Sojuszu będą dyskutować o planach bezpieczeństwa po inwazji Rosji na Ukrainę, wsparciu dla Kijowa i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Innymi słowy, większość naszego konkretnego wsparcia nie zależy od ilości pieniędzy, które zdecydowaliśmy się przeznaczyć, ale od zdolności produkcyjnych i możliwości dostarczenia sprzętu w minimalnym czasie – powiedział G. Nausda.

Według niego wspierany jest sprzęt produkowany przez litewskie firmy do noktowizorów, uzbrojonych do walki z dronami.

Litwa twierdzi, że od początku rosyjskiej inwazji wojskowej zapewnia Ukrainie różne wsparcie humanitarne, medyczne i wojskowe, w tym broń śmiercionośną, ale z konkretnych powodów nie wymieniono żadnej konkretnej broni.

Członkami kierowanej przez prezydenta VGT są także premier Ingrida Imonyt, przewodniczący Sejmu Viktorija Milyt-Nielsen, minister badań i obrony Arvydas Anuauskas, dowódca sił zbrojnych Valdemaras Rupys.

Wezwał do szybszych przygotowań do przyjęcia sojuszników

Prezydent wezwał też do szybkiego rekrutowania dodatkowych wojen alianckich na Litwie, mówiąc, że czas nie jest naszym sojusznikiem.

Ponieważ NATO rozważa bardziej militarną flankę wschodnią po inwazji Rosji na Ukrainę, głowa państwa powiedziała, że ​​Litwa jest gotowa odrobić całą swoją pracę domową, aby zaakceptować sojuszników.

Musimy to zrobić bardzo szybko, bo czas nie jest naszym sprzymierzeńcem – powiedział G. Nausda po spotkaniu VGT.

Według niego wzmocnienie zdolności NATO w regionie musi mieć pierwszorzędne znaczenie, nie tylko dla odstraszania Rosji, ale także samoobrony w przypadku upadku.

Po zwiększeniu rocznego budżetu obronnego 40 mln. Z euro utworzono trzy kempingi w różnych częściach kraju. Mogą pomieścić łącznie około 2400 żołnierzy.

Ministerstwo Obrony przyspieszyło również plany utworzenia nowego składowiska odpadów w rejonie Rdninkai, rejestrując w tym tygodniu projekt budowy składowiska.

NATO rejestruje ambicję wzmocnienia wschodniej flanki i oczywiście konkretny plan działania wskazujący, kiedy, jak szybko i w jakim stopniu zostanie to zrobione – powiedział Nausda.

Nie powiedział, czy NATO zdecyduje się na powołanie misji obrony powietrznej w krajach bałtyckich, które od 2004 roku zostały zastąpione misjami policji powietrznej.

Po przedyskutowaniu w środę przed sejmową Komisją Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony NATO ewentualnych dodatkowych zdolności na porannej flance NATO, jej przewodniczący Laurynas Kasinas ogłosił, że obecność sił sojuszniczych w regionie powinna być 2-3 razy większa.

Na Litwie przebywa obecnie około 3500 żołnierzy alianckich, w większości Amerykanie i Niemcy na czele międzynarodowego batalionu NATO.

Pls sieć ośrodków dla uchodźców!

W spotkaniu VGT wzięła również udział minister spraw wewnętrznych Agn Bilotait. Powiedziała dziennikarzom, że kolejny ośrodek dla uchodźców z wojny na Ukrainie powstanie na Litwie, a większy ośrodek powinien się znaleźć w Wilnie.

Dziś mamy prawie 29 000 uchodźców z Ukrainy, działają centra rejestracji, planujemy utworzenie większego centrum rejestracji w Wilnie i nowego centrum rejestracji w Panevich, minister.

Punkty rejestracji Ukraińców działają nie tylko w stolicy, ale także w Olity, Kownie, Kłajdzie, Mariampolu i jauliai.

Bilotait poinformował również, że na granicy uruchomiono kontrole prewencyjne autobusów i minibusów przyjeżdżających do Polski, aby powstrzymać handel i regulować przepływ przybyszów. Według niej osoba wyznaczona przez Komendę Policji rozdziela autobusy i kieruje je tylko do ośrodka dla uchodźców, aby nie powodować korków w jednej lub drugiej gminie.

Według ONZ od początku wojny na Ukrainie Rosja opuściła około 3,5 mln. Szacuje się, że w sumie około 10 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. mój.

Rozważy nowe sankcje wobec Rosji

Posiedzenie Rady Europejskiej (KE) odbędzie się również w Brukseli w czwartek i piątek w celu omówienia dalszych sankcji wobec rosyjskiego reżimu.

Według G. Nausdy handel z Rosją powinien być ograniczony, ale decyzje nie powinny stwarzać trudnej sytuacji na granicach państwowych.

Skomentował apel ministrów transportu Bałtyku i Polski do UE o zakaz przewozu drogowego towarów do iz Rosji i Białorusi.

dziś wszyscy zgadzamy się, że handel z Rosją powinien być ograniczony. Najważniejsze teraz jest zapewnienie, aby decyzje te były wdrażane w sposób uporządkowany i jednolity oraz aby trudne sytuacje nie pojawiały się na tej czy innej granicy. Dlatego ta kwestia będzie dyskutowana na szczeblu europejskim i myślę, że po spotkaniu VGT znajdziemy rozwiązania – powiedział dziennikarzom głowa państwa.

Nausda powiedział również, że na spotkaniu EVS omówione zostaną rozszerzenie sankcji wobec Rosji, w tym jeszcze większe ograniczenia handlowe.

Ministrowie transportu krajów bałtyckich i Polski wezwali we wtorek Brukselę do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów do Rosji i na Białoruś iz powrotem – powiedział litewski minister transportu Marius Skuodis. Według niego, kraje Wspólnoty są również proszone o zakazanie rosyjskim i białoruskim statkom wchodzenia do portów.

Ostatnio litewscy i polscy działacze protestowali przeciwko transportowi drogowemu między UE, Rosją i Białorusią.

Litwa od pewnego czasu koordynuje z innymi krajami regionu inicjatywę zakazującą wjazdu do ich portów statkom rosyjskim i białoruskim.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.