Litwa zwiększa wsparcie dla Ukrainy, zamykając przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

A. Anušauskas: Wpływ unijnych sankcji na Rosję będzie powolny, skuteczniejsze będzie niekupowanie ropy i gazu

Wpływ sankcji Unii Europejskiej na Rosję będzie powolny, bo Moskwa się do tego przygotowywała, bardziej efektywne byłoby nie kupowanie ropy i gazu – powiedział minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.

Premier Ingrida Šimonytė poinformowała wówczas, że ewentualnym odłączeniem Rosji od systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT pozostaje możliwą opcją negocjacji z Moskwą.

„Rosja też była na to częściowo przygotowana, trzeba zrozumieć, że stara się ten efekt złagodzić. Skutki sankcji są odczuwalne przez dłuższy czas. Rozumiem, że większość chce, aby wszystko stało się tutaj i wkrótce, ale tak się nie dzieje Myślę, że największy wpływ mogą mieć kraje, które rezygnują z rosyjskich zasobów, mam na myśli surowce, czy to gaz ziemny, czy ropę – powiedział dziennikarzom Anušauskas.

Według niego decyzja o zaprzestaniu dostaw chipów dla przemysłu elektronicznego w Rosji miałaby również „ogromny wpływ”.

„Jest wiele sposobów, sankcji, które dołączają różne państwa, będą miały taki skutek, ale dzisiaj może się to nie wydarzyć” – przyznał A. Anušauskas.

Reuters/fot. Scanpix/Nord Stream 2 rurociąg

Wiceminister spraw zagranicznych Mantas Adomėnas poinformował, że Litwa zaproponuje zaostrzenie sankcji poprzez wymuszenie odłączenia Rosji od systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT, zakaz importu gazu i ropy.

„Po raz kolejny będziemy wzywać do natychmiastowego przyjęcia trzeciego pakietu, w którym wzywamy do zaostrzenia sankcji. Nie ma to miejsca i generalnie musimy iść w kierunku, w którym Rosja musi zostać zawieszona politycznie i gospodarczo, jej członkostwo w organizacjach międzynarodowych musi zostać zawieszony” – powiedział Domennas.

Podobnie jak A. Anušauskas uważa, że ​​„bardzo ważnym środkiem” byłaby odmowa importu gazu i ropy z Rosji.

I.Šimonytė: Szansa SWIFT – na stole negocjacyjnym

Ze swojej strony premier Ingrida Šimonytė powiedziała, że ​​instrument SWIFT jest „bardzo szybki”, ale „nie ma możliwości wyłączenia przycisku SWIFT”.

„Zwykle, gdy taka sankcja jest stosowana, są konkretne podmioty, którym odmawia się tego dostępu. I jest to zazwyczaj większość dużych instytucji finansowych” – powiedziała I. Šimonytė.

Wskazała, że ​​między pierwszym a drugim pakietem sankcji była tylko dwudniowa przerwa, a trwająca rosyjska ofensywa wojskowa „jest kwestią taktyki: czy chcesz od razu wykorzystać opcje bardzo silne, czy te opcje nadal używane jako żetony przetargowe, aby przekonać?

Zdaniem premiera giełdy na pierwszy rzut oka „uznały, że nic strasznego się nie stało”, bo wzrosła wartość akcji i kurs rubla rosyjskiego, ale nie zniknęła możliwość usunięcia Rosji z systemu SWIFT.

Pan Adomėnas: sankcje obejmują wydobycie ropy, elektronikę

Wiceminister spraw zagranicznych Mantas Adomėnas powiedział, że tzw. drugi pakiet sankcji wobec Rosji, uzgodniony już przez przywódców UE w czwartek, obejmuje zaostrzenie ograniczeń eksportowych na towary podwójnego zastosowania (cywilne i wojskowe), technologię lotniczą, energetykę, w szczególności ropę naftową. , elektronikę i sektor finansowy. .

Obejmuje również sankcje finansowe, które „obejmują 70% rosyjskiego rynku bankowego i spółek państwowych” zakazują sprzedaży samolotów lub części, ograniczają dostęp do technologii, w szczególności półprzewodników, oprogramowania nowej generacji, zawieszają wizy dla obywateli rosyjskich, zakaz członkostwa w UE i zamrożenie członków rosyjskiej Dumy i innych decyzji w sprawie Doniecka i beneficjentów uznania Ługańska, zakaz udzielania pożyczek Rosji i jej bankowi centralnemu.

Rosja zaatakowała Ukrainę z kilku kierunków w czwartek, a Moskwa uznała niepodległość separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy na początku tego tygodnia.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.