Live ticker: Polska chce kupić amerykańskie śmigłowce wojskowe – Polityka – Aktualności

08 września 2022
20:00


Zdjęcie: dpa

Wojna oficjalnie szaleje na Ukrainie od 24 lutego po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swoim oddziałom inwazję na sąsiedni kraj. Nasz live ticker zawiera przegląd wszystkich aktualnych wydarzeń.

Aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje siły zbrojne, Polska planuje zakup większej liczby śmigłowców wojskowych produkcji amerykańskiej. Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że Warszawa złożyła w Stanach Zjednoczonych wniosek o zakup 96 śmigłowców szturmowych Apache. Oprócz śmigłowców Polska zyska także na transferze technologii – napisał na Twitterze. Nie podaje dalszych szczegółów.

Według raportu polskiej agencji PAP pierwsze śmigłowce mają trafić do jednostki wojskowej wyposażonej w czołgi Abrams ze Stanów Zjednoczonych. Oba systemy uzbrojenia razem tworzyły „siłę niepowstrzymaną”, powiedział Błaszczak na marginesie spotkania tzw. Ukraińskiej Grupy Kontaktowej w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński napisał na Twitterze, że to posunięcie sprawi, że Polska stanie się drugim co do wielkości operatorem Apache na świecie po Stanach Zjednoczonych. Polska uważa się za bliskiego partnera Stanów Zjednoczonych i wyposaży swoją armię w setki nowych i używanych czołgów Abrams. Ma to zastąpić czołgi produkcji sowieckiej, które wschodni członek UE i NATO wysłał na Ukrainę w celu odparcia rosyjskiego ataku. Polska jest jednym z najaktywniejszych wojskowych i politycznych zwolenników Ukrainy – a jednocześnie masowo uzbraja się przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu.

Wszystkie wydarzenia związane z wojną na Ukrainie można przeczytać na naszym blogu na żywo:

− dpa


Więcej artykułów z tej sekcji znajdziesz w zakładce Polityka.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *