Martin Schulz obawia się, że Włochy stworzą blok z Węgrami i Polską

Zdjęcie: Martin Schulz, za pośrednictwem agencji informacyjnej dts

Bruksela (Niemiecka Agencja Prasowa) – W przypadku przesunięcia na prawo we Włoszech po niedzielnych wyborach były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz widzi, że UE stoi przed poważnymi wyzwaniami. „Zakładam, że wraz z utworzeniem rządu kierowanego przez Giorgię Meloni zmieni się rola Włoch w Unii Europejskiej”, powiedział Schulz „Neue Osnabrücker Zeitung” (NOZ).

„Jest wiele do myślenia, że ​​może powstać formacja blokowa z Węgrami, Polską i Włochami”. Premier Węgier Viktor Orban odwiedził już Rzym. „Takie możliwe tworzenie sojuszy jest oczywiście niebezpieczne, także dlatego, że Włochy są jednym z największych państw członkowskich UE, a także krajem G-7. prezes Fundacji Friedricha-Eberta, który dodał: „Pani Meloni jest skrajnie prawicową populistką. Ucieszyłoby to również rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, zwłaszcza gdyby ten rząd doszedł do władzy w Rzymie” – powiedział Schulz. Według sondaży Giorgia Meloni, liderka partii Fratelli d’Italia, jest faworytką niedzielnych wyborów. Mogłaby zostać Włoszką. pierwsza kobieta-premier Oprócz „Braci Włoch” w sojuszu partii Meloniego znajdują się również prawicowa populistyczna „Lega” Matteo Salviniego i konserwatywna „Forza Italia” Silvio Berlusconi Schulz przypomniał, że „Fratelli d’Italia” Melonis i „Fratelli d’Italia” Lega” ich sojusznika Matteo Salviniego niedawno poparł Węgry w Parlamencie Europejskim, gdy kraj ten został skazany za naruszanie praworządności. W toczącym się sporze o demontaż zasad praworządności Schulz powiedział: „Organy w Bruksela wydaje się bezradna wobec tych wydarzeń, na co odpowiada przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zawsze z wielką ostrożnością. Myślę, że Komisja, jako strażniczka traktatów, musi być tutaj znacznie bardziej aktywna”.

Schulz powiedział również NOZ, że to dobry znak, że komisarz ds. budżetu Johannes Hahn „zdecydowanie powiązał przydział środków dla Węgier z poszanowaniem mechanizmów rządów prawa”. Kiedy Polska stanęła wówczas po stronie Węgier, nie było reakcji ze strony wyższych władz. „Myślę, że powinna była tu być odpowiedź ze strony kierownictwa Komisji. Przewodniczący Komisji powinien był publicznie poprzeć Hahna” – podkreślił były szef Parlamentu Europejskiego.

Biorąc pod uwagę niedawny sukces prawicowych populistów w Szwecji, Schulz nie dostrzega jeszcze tendencji do prawicowych, konserwatywnych rządów w UE: „Czasami następuje wzrost prawicy, czasami lewicy. W tej chwili w Unii Europejskiej sytuacja jest niezdecydowana” – powiedział socjaldemokrata.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.