„Maryja nasza Niebiańska Orędowniczka”

Szukać

Przeszukaj archiwa kath.net, aby znaleźć ponad 70 000 artykułów:
górna 15

najbardziej dyskutowane

 1. Chaos w diecezji Chur: nadużycia liturgiczne i masowe symulacje przywódcy kościoła
 2. Arcybiskup Salzburga Lackner broni konsekracji Najświętszej Marii Panny w katedrze
 3. „To zaszło nawet za daleko dla niektórych fanów CSD i wywołało poruszenie na scenie gejowskiej”
 4. Maria 1.0 pisze list otwarty do prezesa DBK biskupa Bätzing
 5. Papież Franciszek po raz czwarty wita osoby trans
 6. Gruzja zezwala na ulgi podatkowe dla nienarodzonych dzieci
 7. Poczdam: specjalne obniżone taryfy dla katolików i protestantów na prąd i gaz
 8. Archie został ochrzczony i przyjęty do Kościoła Katolickiego!
 9. Teolog: chrześcijanie powinni powstrzymać się od komentowania w mediach społecznościowych
 10. FAZ: „Chęć edukowania społeczności językowej jest zarozumiała ze strony nadawców publicznych”
 11. Psycholog Stefanie Stahl ostrzega przed zbyt szybkim wysyłaniem dzieci do przedszkola
 12. GENDER INSANE w Audi: „Ekspert BsM to wykwalifikowany specjalista”
 13. Synodalne społeczeństwo równoległe
 14. Merz jako kandydat do unieważnienia
 15. Maltańczycy na całym świecie apelują do Papieża o reformę religijną

46 minut temu w Spiritual, 2 recenzje czytelników
Podgląd wydruku | prześlij artykuł | Zgłoś literówkę

„Maryja to postać historyczna, prawdziwy mężczyzna, córka Izraela. Ale co to jest dla Jezusa i co to oznacza dla nas, Jego Kościoła, do dnia dzisiejszego, że możemy…” Kazanie kard. Gerharda Müllera

Ossów (kath.net/pl) kath.net dokumentuje w całości wzór kazania kardynała Gerharda Müllera z 15 sierpnia 2022 r. w uroczystość Wniebowzięcia NMP w niemieckim tekście oryginalnego wzoru i dziękuje JE za uprzejme pozwolenie na opublikowanie go w całości . Kazanie zostało wygłoszone w polskim tłumaczeniu – kardynał Müller i biskup warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński odprawili w Ossowie Mszę św. z okazji odparcia sowieckiej inwazji na Polskę 15 sierpnia (1920-2022) w diecezji warszawsko-praskiej


Drogi biskupie Romualdzie, drodzy bracia i siostry w Chrystusie Panu,


Maryja jest najważniejszą osobą w historii zbawienia po Jezusie, Synu Bożym i jedynym Zbawicielu świata. Swoim słowem tak – w odpowiedzi na orędzie anioła – stała się matką Wiecznego Syna Bożego w woli wiary: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie, jak powiedziałaś ”. (Łk 1:38). Od Maryi Słowo Przedwieczne, które jest jednym Bogiem z Ojcem i Duchem Świętym, przyjęło naszą ludzką naturę.


I wiemy, że przeznaczenie Jezusa wypełniło się w Jerozolimie. Tutaj oddał swoje życie na Golgocie za zbawienie świata. I tu nastąpiło zmartwychwstanie z martwych, przez które Bóg objawił się jako Bóg życia. Chrystus, syn Maryi, wziął na siebie nasze cierpienia i naszą śmierć i raz na zawsze pokonał te siły zła. Chrystus objawia tajemnicę swojej osoby i swojej misji, mówiąc: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem wiecznym. Kto wierzy we mnie, choćby umrze, będzie żył, a kto żyje i wierzy we mnie, nigdy nie będzie żył. ” (Jan 11:25).


Maryja to postać historyczna, prawdziwy mężczyzna, córka Izraela. Ale to, czym jest dla Jezusa i co oznacza dla nas, Jego Kościoła, do dziś nie może być interpretowane za pomocą mitologicznych metafor czy ponadczasowych prawd egzystencjalnych. Kluczowe jest ich zrozumienie w kontekście Bożego planu zbawienia, który historycznie urzeczywistniał w Jezusie Chrystusie.


Wobec Maryi i całego Kościoła obowiązuje słowo Boże w ustach proroka Zachariasza: „Raduj się i raduj, Córo Syjonu, bo oto przychodzę i mieszkam pośród ciebie. (Za 2,14). W Maryi Wieczny Syn Boży przyjmuje nasze ciało i pozostaje w Jej łonie przez dziewięć miesięcy. Czuje to pod sercem. Kiedy Wieczny Syn Ojca narodził się w ciele Dziewicy Maryi, wyszedł ze swojej świętej siedziby i stał się widzialny dla świata jako prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek. Jezus Chrystus, człowiek-Bóg, mieszka pośród swego ludu wybranego i wszystkich narodów, które łączą się z Jego Kościołem powszechnym, aby być jedną rodziną Bożą. Maryja jest także pierwowzorem Kościoła. Jest najwybitniejszą i wzorową uczennicą swojego syna. Ona jest dla nas świetlanym przykładem naszej miłości do Boga nade wszystko i naszej miłości do bliźniego jak do nas samych.


Po tym, jak zmartwychwstały Pan zasiadł po prawicy Ojca, w dniu Pięćdziesiątnicy zesłał Ducha Świętego na apostołów, którzy wraz z Maryją, Matką Jezusa, przygotowywali się na to wydarzenie na początku dziejów z kościoła. Ojcowie soborowi II Soboru bombardowali swój opis zadania Maryi w ekonomii zbawienia tymi słowami: „W końcu Niepokalana Dziewica została zachowana wolna od wszelkiej skazy grzechu pierworodnego. Po zakończeniu ziemskiej wędrówki została porwana ciałem i duszą do chwały celestialnej i wywyższona przez Pana jako Królowa Wszechświata, aby lepiej upodobnić się do Jej Syna, Pana panów oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci . (Lumen gentium 59). Dlatego jako członkowie Ciała Chrystusowego, pielgrzymujący do niebieskiej Jerozolimy, możemy kierować do nich nasze prośby. Jest bowiem z Chrystusem w niebie. Na czele niebiańskiej komunii wszystkich świętych jednoczy się z naszymi modlitwami. Poleca nas więc sobie, naszym rodzinom, naszemu narodowi, wszystkim narodom i całemu Kościołowi Bogu Ojcu przez Jego Syna w Duchu Świętym. Liturgiczne i prywatne nabożeństwo do Maryi, z której łona narodziło się zbawienie świata, jasno pokazuje nam, że nie ma relacji z Bogiem poza widzialnym Kościołem, Ciałem Chrystusa. „Nie może już mieć Boga za ojca, który nie ma kościoła za matkę”. (Z unitate Ecclesiae 6). W ten sposób św. Cyprian, biskup Kartaginy, atakuje tych wszystkich, którzy z dumą lub wręcz rozczarowaniem odrywają się od Kościoła, swojej matki, z powodu ludzkiej słabości swoich przedstawicieli. Kościół, Oblubienica i Ciało Chrystusa, świątynia Ducha Świętego, jest sakramentalną obecnością Słowa Bożego, które wcieliło się w Maryi i rozbiło wśród nas swój namiot. Tutaj dzieje się największe włączenie w całej historii. Maryja jest prawdziwym symbolem i wiecznym paradygmatem spełnienia woli Boga, który zawsze pragnie naszego zbawienia i naszego szczęścia.


Ale jeśli nic nie dzieje się na świecie bez woli Bożej, dlaczego zwracamy się do NIEGO z modlitwami i prośbami? Dlaczego wzmacniamy nasze modlitwy do Boga za wstawiennictwem Maryi i wszystkich świętych? Łatwo odpowiedzieć: ponieważ Bóg stworzył nas ludzi z rozsądkiem i wolną wolą. Nasz stosunek do tego, co się dzieje, nie jest ani fatalistyczny, ani tytaniczny, jak Prometeusz, który chciał wyrwać wodze z rąk bogów, czy jak komuniści, którzy swoim ograniczonym zdrowym rozsądkiem chcieli zbudować raj na ziemi bez Boga. „Bóg, nasz Zbawiciel, chce, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2, 4). Ale dzięki możliwości zwrócenia się do Niego z ufnością w naszych codziennych troskach i wielkich nadziejach, daje On swoim stworzeniom godność współpracy w budowaniu królestwa Bożego, królestwa pokoju, miłości i wolności. Bóg nie znosi stworzonych przyczyn. Ale w końcu za pomocą naszych modlitw zamienia wszystko w dobro. „Wiemy, że Bóg sprawia, że ​​wszystko układa się jak najlepiej dla tych, którzy Go miłują” (Rzymian 8:28). Kiedy Polska odzyskała jedność jako państwo po 123 latach gwałtownego separacji, kiedy jej armia w 1920 roku odniosła zwycięstwo nad przytłaczającą siłą sowieckich najeźdźców i kiedy Polska w latach 1939-1989 przyjęła politykę eksterminacji, wyzysku i zniewolenia przez ateistyczne dyktatury z Bożą pomocą przetrwały, więc ten potrójny cud nad Wisłą należy przypisać wstawiennictwu Maryi, o którą miliony żarliwie błagały jako Królową Polski.


Zawsze byłaś królową Polski, Mario!
Módl się za nami Maryjo
podaj rękę niewidomym!
Skróć mękę cierpiących i brak sił,
Chroń swoje królestwo, Maria!


Stałeś pod krzyżem swojego syna Maryi.
Tyle wycierpiałaś, Matko Maryjo,
Widziałeś, jak umiera twój syn
Módl się o zmartwychwstanie serc,
Maryjo, daj wytrwałość ojcom wiary!


Zawsze byłaś królową Polski, Mario!
Módl się za nami Maryjo
Weź pod swoją opiekę cały kraj
Żyje dla twojej chwały
Niech ziemia prosperuje, Maryjo!


[Provisorische Übersetzung des Liedes „Du warst von alters her Polens Königin, Maria!“, zu dem noch keine Übersetzung ins Deutsch auffindbar ist – Für die Übersetzung © kath.net]


Zdjęcie archiwalne kardynała Müllera (c) Lothara Rilingera
Podobał Ci się artykuł? Pomóż kath.net i przekaż darowiznę przelewem bankowym lub kartą kredytową/Paypal!

recenzje czytelników

małej wiary 58 minut temu

Z drugiej strony w naszym zdewastowanym kościele synodalnym inicjatywa „Maryi 2.0” jest większa. Dlatego w dzisiejszy dzień świąteczny w naszej wspólnocie parafialnej jest tylko totalna duchowa klęska. A poza tym tylko apatyczne „usługi w dni powszednie”.


0
Traudl 2 godziny temu

Dziękuję Eminencjo

za to cudowne kazanie.


0

Aby móc pisać własne komentarze, musisz być zalogowany.

Aby móc komentować artykuły kath.net, musisz się zarejestrować Zarejestruj kathConnection. Komentarze są losowo sprawdzane i włączane przez moderatorów. Nie ma prawa do aktywacji. Komentarz jest ograniczony do 1000 znaków. Komentarze niekoniecznie odzwierciedlają opinię redakcji.
W tym kontekście kath.net odwołuje się również do listu Papieża Benedykta XVI z okazji 45. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu i zachęca komentatorów do posługiwania się nim jako przewodnikiem: „Komunikowanie Ewangelii poprzez Nowe Media to nie tylko wyrażanie skrajnie religijnych treści na różnych platformach medialnych, ale także konsekwentne świadczenie we własnym cyfrowym profilu i stylu komunikacji o decyzjach, preferencjach i osądach, które są głęboko zgodne z Ewangelią, nawet jeśli nie są wyraźnie wymienione. (www.kath.net)
kath.net zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy, które naruszają prawo karne, są sprzeczne z dobrymi obyczajami lub w inny sposób szkodzą reputacji mediów. W takim przypadku użytkownicy nie mogą zgłaszać żadnych roszczeń. Ze względu na ograniczenia czasowe nie można prowadzić korespondencji dotyczącej moderowania komentarzy użytkowników. Ponadto kath.net zastrzega sobie prawo do zgłaszania istotnych faktów kryminalnych.

Więcej niżgórna 15

najczesciej czytane

 1. „To zaszło nawet za daleko dla niektórych fanów CSD i wywołało poruszenie na scenie gejowskiej”
 2. Chaos w diecezji Chur: nadużycia liturgiczne i masowe symulacje przywódcy kościoła
 3. Maria 1.0 pisze list otwarty do prezesa DBK biskupa Bätzing
 4. Arcybiskup Salzburga Lackner broni konsekracji Najświętszej Marii Panny w katedrze
 5. PROSZĘ o letnią darowiznę dla kath.net – DZIĘKUJEMY!
 6. Archie został ochrzczony i przyjęty do Kościoła Katolickiego!
 7. „To zdecydowanie nieprawda – nie działaliśmy według scenariusza innej firmy!”
 8. Edith Stein – Ave, Crux, spes unica
 9. Merz jako kandydat do unieważnienia
 10. Papież Franciszek po raz czwarty wita osoby trans
 11. Ksiądz, a później biskup Emil Stehle zatuszował to i sam jest oskarżony o nadużycia
 12. Psycholog Stefanie Stahl ostrzega przed zbyt szybkim wysyłaniem dzieci do przedszkola
 13. GENDER INSANE w Audi: „Ekspert BsM to wykwalifikowany specjalista”
 14. Maltańczycy na całym świecie apelują do Papieża o reformę religijną
 15. Synodalne społeczeństwo równoległe

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.