Medal przedstawicieli EUSA zaidynėse – od Lietuvos dziudo

5-se Europos universitetų žaidynėse (Eusa) Litwinka zdobyła dwa medale w Lenkijos mieste Lodzėje.

Aida Vasiliauskaitė z Vytauto Didžiojo universiteto zdobyła brązowy medal w konkursach indywidualnych, a drużyna Lietuvos judo, złożona ze sportowców Lietuvos sporto universiteto (LSU), Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), również zdobyła brązowy medal w konkursach drużynowych Lietuvos karo akademios (LKA).

Początek mistrzostw Nors nie był udany, zgodnie z oczekiwaniami zawodnika i jego trenera, ale koniec był znacznie bardziej udany. Zawodniczka VDU Aida Vasiliauskaitė zdobywa brązowy medal w kategorii wagowej do 63 kg. Uczennica LSU Miglė Julija Dudėnaitė zajęła 5 miejsce w swojej kategorii wagowej.

W ostatnim dniu mistrzostw odbyły się walki drużynowe. Pierwsza drużyna, która pokonała Čekų kovotojai z wynikiem 4:0, druga drużyna, która pokonała Bośnię i Hercegowinę z wynikiem 6:0, to Hercegovinos kovotojai. W ćwierćfinale drużyna Lietuvos spotkała się z francuską drużyną z Uniwersytetu Grenoble Alpes. Walka pomiędzy zespołami zakończyła się remisem – 3:3. Z takim wynikiem ciągną ich do listu, po czym stało się jasne, kiedy o decydujący punkt walczył Kęstutis Vitkauskas. Spotkał się z reprezentantami Francji, którzy w konkursie osobistym zdobyli srebrny medal. Walka Lietuvii była udana i doprowadziła drużynę do awansu do półfinału. W półfinale pokonany został ukraiński przeciwnik, który został zwycięzcą. W walce o trzecie miejsce zwyciężyła drużyna Uniwersytetu Paryskiego „Est Créteil”.

Drużyna Lietuvos, która zdobyła brązowe medale, składała się z: Sandra Žievytė, Kęstutis Vitkauskas, Dalia Mackonytė, Titas Kasparavičius, Miglė Julija Dudėnaitė, Lukas Lažauninkas (wszyscy LSU), Vaiga Čečytė, Kostasa Vukus, Aitida LKA). .

Priminsime, kiedy delegacja Lietuvos, składająca się z około 130 uczestników, rywalizowała w 10 dyscyplinach, medale te zwiększyły liczbę medali do 12,6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) zdobyli szachiści. 2 medale (srebrny i brązowy) zdobyli komandosi plażowi vaikinų ir merginų, a także 2 medale (złoty i srebrny) zdobyli komandosi vaikinų krässinio trijulių.

Europos universitetų žaidynės kas du metus. Belgrade turėjusios vykti zaidynės buvo nukeltos dēla pandemijos įjom rengimo įrekto peremė Lodzė miestas (Lanka). To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Europie. W tym roku na igrzyskach spodziewanych jest 4200 uczestników. Przypomnijmy, że od 2012 roku sportowcy naszego kraju zdobyli na igrzyskach 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych medali.