Merz o broni dla Ukrainy: „Scholz zagraża spójności społeczności międzynarodowej” – polityka

12-latek zdobywa zwycięską bramkę – Szachtar Donieck na trasie charytatywnej

Jeszcze cztery miesiące temu Szachtar Donieck grał w Lidze Mistrzów. Po rosyjskim ataku na jego kraj, mistrzowie Ukrainy w piłce nożnej rozpoczęli w tym miesiącu „Shakhtar Global Tour for Peace” z meczami benefisów w kilku krajach europejskich. Po meczu otwarcia w Olympiakos Piraeus w Grecji Ukraińcy zagrali w czwartkowy wieczór z Lechem Danzig w Polsce. Fenerbahce Stambuł (19 kwietnia) i Hajduk Split (1 maja) zostały już określone jako inni przeciwnicy.

Emocjonalnym punktem meczu w Gdańsku była zamiana chłopca, który uciekł wraz z rodziną z miasta Mariupol, zniszczonego przez rosyjskie ataki. Obie drużyny pozwoliły 12-letniemu Dmytro Kedzie strzelić zwycięskiego 3-2 Doniecka.

Podczas tej trasy FC Szachtar i jego przeciwnicy będą nosić na koszulkach logo, które przedstawia ukraińską flagę i napis „Stop War” (Stop the War). Dzięki milionom darowizn od właściciela klubu Rinata Achmetowa, na stadionie EM we Lwowie na zachodniej Ukrainie powstało centrum, które wspiera i opiekuje się uchodźcami wojennymi.

– W dzisiejszych czasach wiele rzeczy jest ważniejszych niż piłka nożna – powiedział włoski trener Szachtara, Roberto De Zerbi. „Ale jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy dają nam możliwość gry w różnych miastach Europy”.

De Zerbi, podobnie jak chorwacki dyrektor sportowy Darijo Srna i wszyscy zagraniczni piłkarze klubu, uciekli z Kijowa wkrótce po rozpoczęciu rosyjskich ataków. Kilku brazylijskich profesjonalistów, takich jak Alan Patrick czy Vitao, zostało w ostatnich dniach przeniesionych do klubów w swoim kraju pochodzenia. Jednak De Zerbi i wyłącznie ukraińscy zawodnicy powrócili teraz do treningów. (dpa)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.