Miasto oblężone przez Rosję: Ukraina donosi, że w Charkowie zginęło ponad 260 cywilów – Polityka

Chiny krytykują sankcje i obecność NATO w Europie Wschodniej

Dzień po tym, jak prezydent USA Joe Biden ostrzegł przed militarną pomocą dla Rosji, Chiny ostro skrytykowały zachodnie sankcje wobec rządu w Moskwie. „Sankcje wobec Rosji stają się coraz bardziej skandaliczne” – powiedział chiński wiceminister spraw zagranicznych Le Yucheng. Sobota w Pekinie. Obywatele rosyjscy są bez powodu pozbawiani zagranicznych aktywów – powiedział, odnosząc się do działań podjętych wobec oligarchów bliskich rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w Moskwie, że stosunki z Chiny stanie się silniejszy.

W piątkowej rozmowie telefonicznej Biden ostrzegł chińskiego prezydenta Xi Jinpinga przed konsekwencjami pomocy zbrojeniowej dla Rosji nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale dla całego świata. Oprócz wspierania wojska Stany Zjednoczone obawiają się również, że Chiny mogą pomóc Rosji w obejściu zachodnich sankcji. Obawy te były podsycane przez pakt przyjaźni podpisany przez Rosję i Chiny trzy tygodnie temu. Chiny wstrzymały się również od głosu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które zdecydowanie potępiło rosyjski atak na Ukrainę. Podczas rozmów Xi wezwał do negocjacji NATO z Rosją w celu wyeliminowania przyczyn wojny.

Wiceminister spraw zagranicznych Le powtórzył rosyjską perspektywę w sobotę, mówiąc, że zachodni sojusz wojskowy nie powinien rozszerzać się dalej na wschód i zajmować się potęgą jądrową, taką jak Rosja. Zachód utrzymuje, że nie ma zakazu wstępowania niektórych krajów. Zdecydowanie odrzucali karne środki Zachodu: „Historia raz po raz pokazuje, że sankcje nie mogą rozwiązać problemów”. Zaszkodziłyby tylko zwykłym ludziom i pogorszyłyby światową gospodarkę.

W Moskwie Ławrow powiedział w odniesieniu do Chin: „Współpraca jest coraz bliższa”. Agencja informacyjna Interfax zacytowała jego wypowiedź: „W czasie, gdy Zachód rażąco niszczy wszystkie fundamenty, na których opiera się system międzynarodowy, my – jako dwie wielkie potęgi – musimy zastanowić się nad tym, jak postępujemy na tym świecie”. (Reuters)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *