Miesiąc po rozpoczęciu ataku: wojska ukraińskie wypierają wojska rosyjskie wokół Kijowa – Polityka

Armia ukraińska odpiera wojska rosyjskie wokół Kijowa

Przedstawiciele zachodnich sił zbrojnych informują, że ukraińskie siły zbrojne umocniły się w walce z rosyjskimi napastnikami. Według przedstawiciela Pentagonu w środę ukraińskim wojskom udało się zepchnąć wojska rosyjskie na wschód od Kijowa o ponad 30 kilometrów w ciągu 24 godzin. „Zaczynamy widzieć, jak się okopują i tworzą pozycje obronne” – dodał.

Departament Obrony USA poinformował we wtorek, że rosyjskie siły zbrojne wciąż znajdują się około dwudziestu kilometrów od centrum ukraińskiej stolicy. Teraz przedstawiciel powiedział: „Ukraińcom udało się zepchnąć Rosjan 55 kilometrów na wschód i północny wschód od Kijowa”.

Wcześniej burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad „małym miastem Makariv i prawie całym Irpin”. Dziennikarze AFP donieśli o silnym ostrzale artyleryjskim w Irpinie.

Brytyjski wywiad wojskowy powiedział, że Ukraina „prawdopodobnie odbiła Makarów i Moskwę” na północny zachód od stolicy. „Istnieje realistyczna możliwość, że siły ukraińskie będą teraz mogły otoczyć rosyjskie jednostki w Buczy i Irpinie”.

Według Pentagonu rosyjskie siły zbrojne również nie zbliżają się w okolice miasta Czernihów, na północ od Kijowa. Żołnierze rosyjscy utknęli tam dziesięć kilometrów od centrum. W niektórych rejonach rosyjscy żołnierze niedawno się wycofali. „Idą nawet w przeciwnym kierunku, ale niewiele” – powiedział urzędnik ministerstwa.

Powiedział, że rosyjskie wojska wciąż stoją w obliczu „bardzo, bardzo silnego” oporu Ukraińców w Charkowie na wschodniej Ukrainie. Tam rosyjskie siły zbrojne wciąż znajdują się 15-20 kilometrów od centrum miasta.

Według przedstawiciela Pentagonu rosyjskie wojsko coraz bardziej koncentruje się obecnie na prorosyjskich separatystycznych obszarach Ługańska i Doniecka. Według raportu, rosyjskie wojsko najwyraźniej realizuje strategię „unieruchamiania” sił ukraińskich stacjonujących wzdłuż dawnej linii frontu we wschodniej Ukrainie, aby „nie można ich było rozmieścić gdzie indziej”.

Pentagon nie dokonał praktycznie żadnych zmian w okolicach czarnomorskiej metropolii Odessy. W przeciwieństwie do tego tygodnia, w ciągu ostatnich 48 godzin z rosyjskich statków nie wystrzelono więcej rakiet w kierunku miasta portowego, powiedział urzędnik Pentagonu.

Tymczasem rosyjska marynarka wojenna zaopatrywała swoje statki w port Berdiańsk na Morzu Azowskim. Berdiańsk jest jednym z niewielu ukraińskich miast pod kontrolą armii rosyjskiej miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Sytuacja w mieście Mariupol nad Morzem Azowskim, otoczonym przez wojska rosyjskie, pozostaje dramatyczna. Jak poinformowała rada miasta w Telegramie, w największym szpitalu w mieście pacjenci byli leczeni w piwnicy przy świecach. „Starają się oszczędzać jak najwięcej paliwa, więc generatory diesla są używane tylko do skomplikowanych operacji” – wyjaśniła rada. Według doniesień do szpitala oprócz pacjentów uciekło nawet 700 osób z okolicy.

Według ukraińskiego rządu w oblężonym i w dużej mierze zniszczonym mieście uwięzionych jest jeszcze około 100 000 osób. Wielu przedstawicieli Zachodu potępiło rosyjskie ataki tam jako „zbrodnie wojenne”.

Tymczasem wysoki rangą urzędnik NATO powiedział w środę wieczorem, że publicznie dostępne źródła, informacje wywiadowcze i dane ukraińskie wskazują, że od początku wojny zginęło od 7 do 15 tysięcy żołnierzy rosyjskich. Opierając się na historycznych doświadczeniach dotyczących proporcji zabitych, jeńców i rannych, całkowitą liczbę rosyjskich lotów bojowych można oszacować na 30 000 do 40 000. Rosyjski rząd podał własnym stratom zaledwie kilkaset. (AFP)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.