Migranci ponownie próbowali najechać Polskę z Białorusi: polski żołnierz został ranny

„Dziś na odcinku chronionym przez zaporę Czeremczy Straży Granicznej” [pareigūnų], Grupa 55 agresywnie pchnęła siły przez granicę. Żołnierz polskiej armii został ukamienowany w twarz. Władze… udzieliły pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia” – mówi straż graniczna.

Tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu, wielu z autonomicznego regionu irackiego Kurdystanu, zostało uwięzionych w obozie w pobliżu granicy polsko-białoruskiej w zeszłym miesiącu. Ich dążenia do nielegalnego wjazdu do Unii Europejskiej podsycają napięcia między Zachodem a Białorusią i wspierającą ją Rosją.

Jednak Litwa, Polska i Łotwa zaostrzyły bezpieczeństwo na swoich granicach, rozmieściły oddziały graniczne i nakazały przecięcie barier, aby uniemożliwić migrantom z Białorusi nielegalne przekroczenie granicy.

Polska podjęła najostrzejsze kroki, aby zatrzymać migrantów. Kryminalizował nielegalne przekraczanie granicy i ogłosił stan wyjątkowy w rejonie przygranicznym, mobilizując tysiące policjantów i żołnierzy.

Unia Europejska oskarża reżim autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o organizowanie przepływów migracyjnych i nazywa to hybrydową agresją w odwecie za sankcje bloku wobec Mińska za represje wobec opozycji i niezależnych mediów.

Białoruś odrzuca te oskarżenia i krytykuje migrantów za to, że nie wpuszczają Polski, Litwy i Łotwy.

Polscy strażnicy graniczni poinformowali, że w sobotę przekazano 52 osoby, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę.

Od początku tego roku Państwowa Straż Graniczna schwytała blisko 40 tys. z nich próbujących nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Takich testów w listopadzie było 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., w sierpniu około 3500.

W polskich ośrodkach detencyjnych dla cudzoziemców przebywa obecnie 1827 osób. Około 55 proc. ci migranci starają się o azyl w Polsce, podczas gdy inni czekają na repatriację do swojego kraju.

W zeszłym tygodniu UE ogłosiła piąty pakiet sankcji wobec Białorusi wobec osób i podmiotów oskarżonych o udział w „hybrydowym” ataku na Wspólnotę z pomocą migrantów. Sankcje wobec białoruskich urzędników, organizacji i firm ogłosiły również w zeszły czwartek Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *