Mimo podwyżek cen w Polsce: jeszcze nie było dużego napływu turystów czołgów

Spodziewany pośpiech na stacje benzynowe w Polsce w związku z drastycznym spadkiem cen paliw do tej pory się nie spełnił.

Frankfurt nad Odrą – Spodziewany pośpiech na stacje paliw w Polska ze względu na drastyczny spadek cen paliw tam do tej pory nie było takiego spotkania.

Od wtorku tankowanie w Polsce jest znacznie tańsze. © Marcin Bielecki/PAP/dpa

Według informacji niemieckiej agencji prasowej w sobotę na przejściach granicznych Hohenwutzen i Küstrin-Kietz w Märkisch-Oderland panował normalny ruch samochodowy.

We Frankfurcie nad Odrą wyłonił się nieco inny obraz. Stacje benzynowe w sąsiednich polskich Słubicach były przepełnione niż zwykle, jak donosił dziennikarz dpa.

Kierowcy musieli czekać dłużej, w tym wielu berlińczyków. Wielu klientów napełniło również kanistry, które przywieźli ze sobą. Podobny obraz pojawił się w Saksonii, o czym już informował TAG24.

Dramat olimpijski ukształtował suwak Rudawy Taubitz na całe życie
Rudawy
Dramat olimpijski ukształtował suwak Rudawy Taubitz na całe życie

Cena paliwa w Polsce w sobotę rano wyniosła około 1,20 euro, za granicą brandenburską około 1,80 euro. Ponadto wiele osób korzysta z wyjazdu na weekendowe zakupy w sąsiednim kraju.

Od wtorku tankowanie w Polsce jest znacznie tańsze – od 1 lutego kraj zawiesił VAT na artykuły spożywcze i obniżył stawkę podatku na paliwo – z 23 do 8%. Środek ten ma na celu uwolnienie Polaków od skutków inflacji. Rozporządzenie obowiązuje przez okres sześciu miesięcy.

Z kolei ceny paliw w Niemczech rosną od tygodni po krótkim ożywieniu jesienią zeszłego roku. Głównym czynnikiem napędzającym jest cena ropy. Stoją za tym czynniki gospodarcze i polityczne: podaż jest ograniczona, a popyt silny.

Ponadto napięcia polityczne na granicy rosyjsko-ukraińskiej prowadzą do znacznej premii za ryzyko na rynku ropy. Rosja jest jednym z największych producentów ropy na świecie.

Według szacunków Związku Warsztatów i Stacji Paliw Polski Północno-Wschodniej paliwo w Polsce może być średnio nawet o 65 centów tańsze za litr. Według własnych oświadczeń spodziewał się dokładniejszej oceny sytuacji w ten weekend. Stowarzyszenie opiekuje się około 300 stacjami benzynowymi w Berlinie i we wschodnich landach Niemiec.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *