Minister finansów Polski podał się do dymisji po reformie podatkowej, która nie zaczęła się dobrze

Tadeusz Kościński, były minister finansów RP. Fot. Grzegorz Krzyżewski (Imago/Scanpix)

Polski minister finansów Tadeusz Kościński podał się w poniedziałek do dymisji z powodu krytykowanej reformy podatkowej, która zmusiła gubernatorów do jej uzasadnienia.

Dodano informację, kto zastąpi ministra, reforma podatkowa

Kierownictwo rządzącego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) „podjęło decyzję o rezygnacji z ministra Tadeusza Kościńskiego” – powiedziała po wiecu w Warszawie rzeczniczka Anita Czerwińska.

„Oczywiście jest to podyktowane wzięciem przez minister politycznej odpowiedzialności za wady nowych przepisów podatkowych” – dodała.

Premier Mateusz Morawiecki obejmie stanowisko ministra finansów do czasu znalezienia zmiany – powiedziała Czerwińska.

Inflacja w Polsce jest obecnie jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. Roczna stopa inflacji wyniosła w grudniu 8,6%.

Od tego pana Celem reformy podatkowej, która weszła w życie w styczniu, jest zwiększenie zarobków netto osób o niskich i średnich dochodach. Rząd obiecał, że z reformy skorzysta prawie 80% ludności kraju, z wyłączeniem tych, którzy zarabiają najwięcej.

Jednak pensja niskich pensji w styczniu, na przykład dla nauczycieli, była niższa, co wywołało falę niezadowolenia.

Konserwatywny polski rząd ma niewielką większość w niższej izbie parlamentu, Sejmie. Opozycja zażądała wotum nieufności dla gabinetu krytykowanego za zarządzanie gospodarcze.

Kto zastąpi Ministra?

„Pod koniec dnia jestem kapitanem i muszę wziąć na siebie odpowiedzialność” – powiedział Kościński, powołując się na Financial Times. Były bankier został ministrem w 2019 roku.

Jarosław Kaczyński, jeden z założycieli i prawdziwy lider PiS, odpowiedział w zeszłym tygodniu na krytykę niewdrożenia reformy podatkowej (tzw. „polski układ”), mówiąc, że reforma powinna być „istotnie dostosowana” i że decyzje polityczne o wymaganiach personalnych. . Jego wypowiedzi wywołały spekulacje, że wkrótce nastąpi zmiana w kierownictwie resortu finansów.

Arturas Sobonas jest wymieniany wśród kandydatów do zastąpienia T. Kościńskiego na stanowisku ministra. W styczniu został powołany wiceminister finansów, bliski sojusznik premiera Morawieckiego. Wspomina się również o innych kandydatach bliższych innym partnerom w koalicji rządzącej. Są to Piotr Nowak i Henryk Kowalczyk.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.