Minister Jabeur prosi o regenta Świątek

my otwarci

Minister szczęścia Ons Jabeur wzywa regentkę Igę Świątek: kobiety, których horyzont nie zatrzymuje się na krawędzi siatki

Tunezyjski Ons Jabeur chce być wzorem dla kobiet w Afryce i świecie arabskim. Choć ma dopiero 21 lat, Polak Iga Świątek zbiera pieniądze dla ofiar wojny. Teraz grają o tytuł US Open.

Ons Jabeur i Iga Świątek.

zwornik

Przez długi czas tenis kobiecy charakteryzował się pewną arbitralnością – zwycięzcy przychodzili i odchodzili. Do tego roku polska Iga Świątek została intronizowana jako nowa regentka z serią zwycięstw. 4 kwietnia 21-latka przejęła australijską Ashleigh Barty, która ogłosiła przejście na emeryturę po wygranej w Melbourne.

Świątek nie tylko odziedziczyła to miejsce, ale w imponujący sposób na nie zapracowała. Po przegranej w półfinale Australian Open pod koniec stycznia wygrała 37 meczów z rzędu, turnieje w Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie i po raz drugi po 2020 roku Open z Francji do Paryża . . Dobra passa zakończyła się dopiero po 156 dniach – ponad pięciu miesiącach – w trzeciej rundzie Wimbledonu.

W Nowym Jorku Iga Świątek dwukrotnie odrobiła ustalony deficyt.

W Nowym Jorku Iga Świątek dwukrotnie odrobiła ustalony deficyt.

Julia Nikhinson/AP

Praca z psychologiem drogą do sukcesu

Biorąc pod uwagę dominację, z jaką Świątek występuje teraz, nie jest zaskoczeniem, że po raz pierwszy znalazła się w finale US Open i zdobyła swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy na twardym korcie. Byłaby pierwszą kobietą od czasu Angelique Kerber w 2016 roku, która wygrała dwa główne turnieje w tym samym roku, pierwszą od Sereny Williams, która triumfowała jako pierwsze rozstawienie w Nowym Jorku w 2014 roku, a także pierwszą od Williams osiem lat temu, która wygrała . w tym samym roku zdobył co najmniej siedem tytułów.

W Nowym Jorku Świątek wykazał się rzadko pożądaną cechą w ostatnich miesiącach: wojownikiem. Wygrała zarówno w 1/8 finału z Niemcem Jule Niemeierem, jak iw półfinale z Białorusinką Ariną Sabalenka po przegranej setie startowym. Jeden z sekretów? Pracuj z psychologiem. Świątek opowiada: „Panikowałem, gdy coś szło nie tak. Teraz jest mi łatwiej myśleć logicznie o tym, co mogę zmienić.” To zła wiadomość dla konkurencji.

Ostateczny przeciwnik Jabeur: „Wie, jak mam grać”

Ons Jabeur podejmie się tego zadania w sobotę. 28-latek stracił tylko jednego seta w drodze do finału. W 6:1, 6:3 przeciwko Garcii z Francji trafiła osiem asów. Rzadka liczba w tenisie kobiecym. Być może Jabeur, znana w Tunezji jako „Minister Szczęścia” ze względu na jej zwycięską naturę, została zainspirowana przez Andy’ego Roddicka. Ostatniego amerykańskiego zwycięzcę dużego turnieju mężczyzn (US Open 2003) poznała przed półfinałami.

Dwa miesiące temu Jabeur była pierwszą kobietą w świecie arabskim, która nie wygrała Wimbledonu, przegrywając 1:0 z Eleną Rybakiną z Kazachstanu. Mówi: „Uczę się ze wszystkich finałów, w których gram i wiele się nauczyłam, zwłaszcza na Wimbledonie. Dam z siebie wszystko i absolutnie chcę tutaj zdobyć tytuł. Ważne jest dla mnie wypowiadanie słów na głos. Chcę osiągnąć.”

Księżna Kate pociesza Jabeura po przegranym finale Wimbledonu

Księżna Kate pociesza Jabeura po przegranym finale Wimbledonu

Kirsty Wigglesworth/AP

Jabeur z wyprzedzeniem powiedziała pewnie, że czuje, że wie, jak pokonać Świątka. Nie bez powodu: wygrała dwa z czterech dotychczasowych pojedynków. Oczywiście kobieta o równie kreatywnym i niekonwencjonalnym stylu gry nie chciała zdradzić swojego przepisu na sukces.

Jabeur: „Chce inspirować młode kobiety”

Z Jabeurem i Świątkiem spotykają się zawodnicy, których horyzonty nie kończą się na krawędzi siatki i fascynują się poza granicami tenisa. Jabeur mówi: „Zawsze marzyłem o graniu na tym poziomie. Ale co najmniej równie ważne jest dla mnie, aby inspirować młode kobiety, ale także mężczyzn w moim kraju i na całym kontynencie, do wiary w swoje marzenia. »

A Świątek, którego kraj pochodzenia Polska gościł szczególnie dużą liczbę uchodźców z Ukrainy, zorganizował w Krakowie zbiórkę pieniędzy dla dotkniętych wojną dzieci i młodzieży, z której zebrano pół miliona franków szwajcarskich. Regent Świątek i minister Jabeur zapewniają, że tenis kobiet jest w dobrych rękach. Na boisku i poza nim.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *