Minister: Mam nadzieję, że nasi przedsiębiorcy nie poniosą znacznych strat z powodu zerowego podatku VAT w Polsce

Aušrinė Armonaitė, minister gospodarki i innowacji, podkreśla, że ​​nie są przygotowywane żadne dodatkowe środki pomocowe dla firm spodziewających się ewentualnych strat po tym, jak od lutego obowiązują w Polsce decyzje o obniżkach podatków konsumpcyjnych. Wskazała, że ​​krajowi przedsiębiorcy konkurują na rynku Unii Europejskiej (UE), na którym obowiązują zasady swobodnego przepływu towarów.

„Ważne jest, aby wspomnieć, że działamy na jednolitym rynku UE. Litwa nie ma granicy z Polską, nie ma granicy z Łotwą. To naturalne, że ludzie wyjeżdżają do sąsiednich krajów i przyjeżdżają na Litwę z sąsiednich krajów” – powiedziała A. Armonaitė konferencja prasowa, która odbyła się w środę po posiedzeniu rządu.

Minister wyraził jednak nadzieję, że litewscy przedsiębiorcy nie poniosą znacznych strat w związku z polityką prowadzoną w sąsiednim kraju.

„Wtedy po prostu zauważyliśmy, że nasi przedsiębiorcy nie poniosą znacznych strat. Zwłaszcza, że ​​prognoza dla naszej gospodarki w tym roku nie jest taka, że ​​nie jest zła, ale w rzeczywistości nie jest bardzo zła” – zapewnił A. Armonaitė.

ELTA przypomina, że ​​od 1 lutego Polska tymczasowo zawiesi VAT na żywność i obniży VAT na paliwa. Ta decyzja, której celem jest obniżenie inflacji konsumenckiej, potrwa sześć miesięcy.

VAT na benzynę i olej napędowy powinien zostać obniżony z obecnych 23% do 8%. Większość produktów spożywczych, z wyjątkiem dóbr luksusowych, podlega w Polsce 5%. Stawka VAT. Zostanie odwołany na sześć miesięcy.

Gaz i nawozy nie będą podlegały opodatkowaniu VAT za ten sam okres.

Warszawski rząd reaguje na gwałtowny wzrost inflacji, tymczasowo obniżając VAT. Według GUS wzrost cen w grudniu wyniósł 8,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.