Ministrowie obrony NATO zgadzają się na wzmocnienie obrony wschodniego wybrzeża Sojuszu

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli w środę ministrowie obrony NATO zgodzili się na wzmocnienie obrony wschodniego wybrzeża Sojuszu – poinformowało Ministerstwo Obrony (KAM).

Według niej powinno to zostać zrealizowane poprzez rozmieszczenie większej liczby sił, wzmocnienie sił antybatalionowych NATO, a także wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, prowadzenie szkoleń wojskowych na większą skalę.

Wojna Rosji z Ukrainą jest kluczowym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, które nieuchronnie będzie miało długoterminowe konsekwencje. Siły rosyjskie na Białorusi zmieniają wszystko. NATO musi podjąć konkretne, długofalowe kroki w celu wzmocnienia swojego bezpieczeństwa. Podniesiono gotowość Sił Odpowiedzi NATO i uruchomiono plany obronne, powiedział minister Arvydas Anuauskas.

Ministrowie obrony NATO rozmawiali także o sojuszniczym wsparciu dla Ukrainy i finansowaniu obronności.

Litewski minister obrony chroni, że Litwa zwiększa budżet obronny, który ma osiągnąć w przyszłym roku 2,52% PKB.

Podczas wizyty w Brukseli pan Anuauskas spotkał się osobno z ministrami obrony Polski, Danii, Hiszpanii, Rumunii i Finlandii oraz omówił współpracę wojskową w obecnej sytuacji bezpieczeństwa.

Batalion sił bojowych NATO stacjonuje na Litwie od kilku lat, aw tym roku wzmocniono kilka dodatkowych oddziałów z Niemiec, Holandii i Norwegii.

Oprócz wojen Litwa była w stanie przeciwstawić się Stanom Zjednoczonym.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.