Na froncie wojennych uchodźców – i zalotników – Respublika.lt

1 zdjęcie

W Europie Zachodniej (głównie w Niemczech) odnotowuje się już działania pretendentów do wojny na Ukrainie, dlatego proponuje się większą czujność także na Litwie, ale nie zaprzestanie wspierania prawdziwych uchodźców. EPA – Zdjęcie: Elta

Niestety bezwstydna manipulacja wojną na Ukrainie już zaczęła się chwytać. Niektórzy ludzie udają uchodźców i wyzyskują Europejczyków, organizacje, które sięgnęły po pomoc.

Litwa nie jest wyjątkiem. Dziwny przypadek, który wywołał niejednoznaczne myśli, został już odnotowany przez morze.

Doradcy w Niemczech

Każda wojna nieuchronnie staje się wielką zasłoną dymną dla nieczystej pracy i przykrywką oszustwa, kradzieży, wygnania kosztem katastrofy.

Western Express zdołał uzyskać konkretne dowody na zdemaskowanie oszustów udających uchodźców wojennych w Europie Zachodniej.

Nawiasem mówiąc, zostały one wyjaśnione i upublicznione przez obywateli Rosji mieszkających i pracujących za granicą, którzy potępiają grabieżczą politykę swojego kraju wobec Ukrainy.

G., który pracuje w Niemczech (nie publikujemy jego prawdziwych nazwisk ze względów bezpieczeństwa – aut. przeszłość) opowiedział Western Expressowi o incydencie w pociągu z Niemiec do Danii.

„Tysiące ukraińskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, w ciągu tygodnia stały się częścią kulturowego krajobrazu Unii Europejskiej. W naszym samochodzie jechała młoda kobieta z dwoma nastoletnimi chłopcami o szaroszarych twarzach, ja nie miałem nigdy jej nie widziałem, pisząc coś na swoim smartfonie, nie było wątpliwości, że to Ukrainka uciekająca przed okropnościami wojny.

Jednocześnie jednak rosną szeregi oszustów, głównie z krajów postsowieckich. Są w trasie po Niemczech, udając uchodźców pod nożem prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Szukasz szerokiej gamy korzyści dla siebie.

Dwóch z tych mężczyzn na granicy, na stacji we Flensburgu w Niemczech, zapytało nas, jak dostać się do Danii. Ich paszporty zostały spalone podczas bombardowania ukraińskiego Charkowa” – powiedzieli Rosjanie.

Zachował się przebiegle: zasugerował zwrócenie się do duńskich strażników granicznych w Padborg, czy mogą pomóc.

„Pomógł” – zażartował G., pokazując zdjęcie domniemanych zatrzymanych.

Ciężko się zgłosić na ochotnika

Inny Rosjanin, J., skarżył się, że doznał urazu psychicznego w wyniku podszywania się pod uchodźcę i nie mógł, przynajmniej na razie, zgłosić się na ochotnika do pomocy prawdziwym uchodźcom w Berlinie.

„Spędziłam z uchodźcami cały tydzień. Tylko w ten sposób można było zdystansować się od strasznych wydarzeń na Ukrainie. Tłumaczyłam, przytulałam ludzi, wspierałam ich moralnie, dużo z nimi rozmawiałam. ja bardzo.

Kobieta udawała uchodźczynię wojenną, mimo że od wielu lat mieszkała w Niemczech. Chciała otrzymać wszelkiego rodzaju wsparcie od przyjaznych Niemców.

Dwie inne kobiety przyjechały tylko po to, żeby zarobić, po wizycie we Włoszech i Polsce. Ich wizy wygasły i przyjechali do Niemiec.

Zaczął kłamać, że dzieci zostały na Ukrainie (choć te ostatnie również zarabiają w Europie Zachodniej). A on pchał, pchał, wzywał współczucia i pomocy, opowiadał swoje legendy – powiedział Rosjanin, który mieszka i pracuje w Berlinie.

Zapytany, jak Litwini chronią się przed kradzieżą tożsamości, burmistrz miasta portowego Vytautas Grubliauskas przytoczył dziwny przypadek, który miał miejsce wcześniej:

„Biznesmeni z plaży wzięli cztery kobiety z sześciorgiem dzieci i umieścili je w swoich mieszkaniach. Ale to, co się stało, ich zszokowało.

Po burzliwej nocy wszystkie ściany były brudne.

Kobiety udające uchodźczynię zorganizowały sobie imprezę. Okazuje się, że to kłamcy, mężczyźni pracują w Szwecji i dobrze zarabiają. Oczywiście pretekst został potępiony. Jest to jednak nadal odosobniony przypadek i wzywam ludzi dobrej woli, aby w żaden sposób nie kończyli działań na rzecz prawdziwych uchodźców z powodu podobnych nieporozumień. »

Możliwe prowokacje

Z kolei Gintaras Neniškis, dyrektor administracji miejskiej miasta Kłajpeda, powiedział, że trudno jest uchronić się przed oszustami i oszustami. Ale służby wykonują swoją pracę, kontrolują ludzi.

„Nie wykluczam, że wrogie siły konkretnie próbują iść na kompromis i udawać prawdziwych uchodźców, aby podważyć zaufanie ludzi i zmniejszyć wysokość pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie.

Już jeden prosił o pomoc pod przykrywką fałszywego statusu uchodźcy. Będzie wszystko. Nie zaczynajmy podejrzewać wszystkich, pomóżmy ukraińskim braciom, którzy uciekli przed okropnościami wojny i szukają u nas azylu.

Nie przestawajmy, nawet jeśli brzydkie przypadki i przykłady oszustw staną się jasne” – powiedział Western Express G. Neniškis.

Warto również zwrócić uwagę na obsługę gotówkową, przekazując ją na wskazane konta. A tu jest i będzie oszustwo, zwłaszcza jeśli chodzi o konta osobiste.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.